BEOGRAD, Premijer Srbije Ivica Dačić najavio je da od ponedjeljka počinje proces donošenja antikriznih mjera, jer je finansijska i ekonomska situacija u Srbiji veoma teška i zemlji prijeti ne samo dužnička kriza i ropstvo, nego i blokada funkcionisanja državnih organa, isplate plata i penzija.
“Ovo su mjere za zaustavljanje krvarenja, za sprečavanje bankrota, ali su potrebne i dugoročne mjere, koje će značiti pravi privredni oporavak. Radiće se paralelno i na jednom i na drugom”, istakao je Dačić.
Dačić je rekao novinarima da je Vlada Srbije pripremila prijedlog antikriznih mjera koje će biti donesene sljedeće sedmice, od rebalansa budžeta do donošenja niza zakonskih prijedloga s ciljem smanjenja nepotrebnih troškova države, podsticanja rasta privrede, i sprečavanja recesije u Srbiji i pada bruto društvenog proizvoda i industrijske proizvodnje.
“Srbija ima najvišu cijenu kapitala u regionu, najnestabilniju valutu u regionu, najnižu prosječnu platu u regionu, uslove poslovanja u zemlji koji se ne mogu nikako porediti čak ni sa okolnim zemljama”, rekao je Dačić.
On je naveo da je cilj tih antikriznih mjera da se omogući normalan poslovni ambijent u Srbiji i da se ostvari ušteda od oko milijardu evra, uz najminimalnije povećanje nekih dažbina i poreza i uz veliko rasterećenje građana i privrede ukidanjem više od 130 taksi.
Dačić je rekao da se očekuje ukidanje nekoliko desetina agencija i direkcija, za koje Vlada smatra da ne treba da postoje.
On je naveo da je stopa javnog duga u zemlji veća od 50 odsto i da se može očekivati da, uprkos preduzetim mjerama, može da poraste i do 60 odsto.
“Za normalno servisiranje države potrebno je više milijardi evra, zato je potrebno razgovarati i sa MMF-om, Rusijom, Kinom, Azerbejdžanom, Švajcarskom i svima”, rekao je Dačić. Srna