BEOGRAD, U većini građevinskih škola za zanate se nije niko prijavio. Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, građevinci brzo dolaze do posla
Učionice spremne za tesare, zidare i armirače ostaće i u septembru prazne. Srednjoškolci su nezainteresovani za građevinske zanate, a većini stručnih škola u Srbiji koje školuju ove kadrove nije se prijavio nijedan đak. S druge strane, tržište vapi za građevincima, dobro su plaćeni i za njih posla uvijek ima.
Čak i Građevinska škola u Beogradu, koja uspijeva da popuni oko 80 odsto školskih klupa, ove godine nije imala nijednog prijavljenog učenika za smjerove – staklorezac, kamenorezac i polagač podnih obloga!
– U Beogradu je situaciju još najbolja – kaže za ”Novosti” Momir Andesilić, predsjednik Zajednice geodetskih i građevinskih škola Srbije. – Samo je nekoliko ostalih škola uspjelo da prikupi oko 20 odsto od predviđenog broja đaka na trogodišnjim profilima.
Kako tržište već godinama kuburi s majstorima, ovim đacima ponuđene su i dodatne pogodnosti. Građevinske firme ih stipendiraju tokom cijelog školovanja, a za njih su obezbijeđena i mjesta u đačkim domovima. A kada završe školu, vrsni majstori zarađuju dobro. Dnevnica im je najmanje 50 evra i do posla dolaze lako.
Građevinci su među profilima koji se najkraće zadržavaju na tržištu rada. Na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje Srbije nalaze se 1.832 armirača, betonirca, tesara i zidara, s trećim stepenom stručne spreme, a sa drugim stepenom stručnosti još 799 građevinaca – pomoćnika ovih majstora.
– Ova zanimanja spadaju u grupu onih sa kojima se ljudi brže zapošljavaju – kažu u NSZ. – Od početka godine poslodavci su tražili 1.617 radnika ovih struka, a s naše evidencije se u tom periodu zaposlilo 335 osoba. Poslodavci povremeno imaju poteškoća u obezbjeđivanju ovih kadrova, jer su mnogi od njih angažovani na crno.
Zato rad na crno daje krivu sliku da ima nezaposlenih građevinaca. Jer su mnogi od njih neprijavljeni, a na evidenciji su Zavoda kako bi obezbijedili zdravstveno osiguranje.
– Teško je objasniti zašto svi toliko bježe od građevinskih radova. Većina poslova je sada mehanizovana i malo se radi ručno – napominje Andesilić.
Odjeljenja su, ipak, prazna, a đaci bi u administraciju, a ne na gradilište.
OTVOREN POZIV
Vrata Građevinske škole u Beogradu uvijek su otvorena za đake koji bi da upišu trogodišnje smjerove – naglašava Momir Andesilić. – Nije kasno ni sada da se upišu, a ni kada počne školska godina. Za sve zainteresovane ima mjesta. Novosti
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
POGLEDAJTE NASLOV NA KSTARICA.COM:Gadafi će zatražiti azil u Srbiji? NEKA NE DOLAZI PO ŽIVU GLAVU, BORIS I EKIPA ĆE GA ODMAH ISPORUČITI HAŠKOM TRIBUNALU.