DABLIN, Irska ponovo “testira živce” Evropske unije.
Premijer Irske Enda Keni potpisaće u petak na samitu u Briselu sporazum kojim se nameće veća budžetska disciplina državama evrozone. Dablin je, međutim, istovremeno objavio da potpis ostaje mrtvo slovo na papiru sve dok se, shodno ustavu ove zemlje, referendumom ne potvrdi da i građani to podržavaju.
Usred najgore finansijske krize Evropske unije, ovaj gest Dablina dodatno podgrijava, već podignutu temperaturu u evrozoni, kojoj gori pod nogama da pronađe lijek za dalji ekonomski sunovrat. EU sada pokušava da spriječi buduće finansijske krize sporazumom kojim se članicama evrozone nameću stroga dužnička i ograničenja deficita.
Prijedlog je prihvatilo 25 od 27 članica. London i Prag su rekli “ne”. Pozicija britanskog premijera Dejvida Kamerona u decembru okarakterisana je kao “fantomski veto”, ali uzdržanost dvije zemlje je nekako “progutana”, s obzirom na to da nijedna od njih nije članica evrozone. Irski referendum, čiji je ishod neizvjestan, stvara dozu nervoze i unutar zone evra.
Irska koaliciona vlada se nadala da će izbjeći glasanje,ali savjet pravnika je glasio da ustav nalaže da referendum mora da se održi. Ministri će sada, nagovještava irska štampa, snažno da lobiraju za usvajanje sporazuma, polažući nade da će sve da ide po planu, iako su svjesni da su prethodni referendumi dali, ne baš priželjkivane, rezultate.Irci su odbacili dva prethodna sporazuma EU, 2001. i 2008. godine, prihvativši ih tek na “popravnom” godinu dana kasnije.
Irski ministri ipak ostaju uvjereni da će ishod glasanja, najvjerovatnije u maju, biti pozitivan. Analitičari, međutim, uočavaju tendencije koje ne garantuju ovakav ishod. Iako vlada ima solidnu većinu, rastuća podrška nacionalističkoj i evroskeptičnoj partiji Šin Frjn označava njihovu snažnu kampanju protiv sporazuma, koji vide kao preuzimanje kontrola nad irskom poreskom politikom i troškovima.
Ukoliko Irci odbace sporazum, Dablin bi mogao da se od iduće godine suoči sa rampom na pozajmice EU. S druge strane, lideri EU, svjesni rizika irskog referenduma, dogovorili su se da sporazum postaje obavezujući čim ga ratifikuje 12 od 17 zemalja, tako da i sa irskim “ne”, druge zemlje iz zone evra mogu da ga usvoje.
Zakašnjenje
Ceremonija potpisivanja sporazuma o novim fiskalnim pravilima se održava u petak.”Ne” sporazumu već su rekle Češka i Britanija, čiji će premijer Dejvid Kameron da pristigne na ceremoniju sa zakašnjenjem i tako je izbjegne. Novosti