PEKING, Advokati porodice kineskog premijera demantovali su navode da su Van Đabao i njegova porodica stekli ogromno bogatstvo tokom njegovog mandata.
Njujork tajms je u petak objavio da su majka, braća, sestre i djeca premijera Vana, poznatog po skromnom porijeklu i razumijevanju za običan svijet, u periodu od 1992. do 2012. godine stekli imetak vrijedan 2,7 milijardi dolara.
Hongkonški list, međutim, objavio je pismo dvojica advokata porodice, Baja Taa i Vanga Vejdonga, u kome oni tvrde da je izvještaj “Njujork tajmsa” neistinit, prenio je AP.
U pismu je navedeno da se članovi premijerove porodice nisu bavili nikakvim nezakonitim aktivnostima, da nemaju akcije ni u jednoj kompaniji i da Van nikada nije učestvovao u poslovnim aktivnostima svoje porodice, niti je dozvoljavao da te aktivnosti utiču na njegov rad.
Predstavnica za štampu američkog dnevnika Ajlin Marfi rekla je, u međuvremenu, da list ostaje pri objavljenim navodima i da je ponosan na tekst koji je “dokaz kvaliteta istraživačkog novinarstva”, po kome je “Tajms” poznat.
Prethodno je u petak reagovalo i kinesko Ministarstvo spoljnih poslova, koje je osudilo izvještaj “Tajmsa”, ocjenivši da “blati Kinu i ima skrivene motive”.
“Tajmsovi” sajtovi na engleskom i kineskom bili su odmah blokirani u Kini, kao i pretrage imena “Njujork tajmsa” i Vanove djece i žene na glavnim kineskim društvenim mrežama, prenijele su agencije.
Prema pisanju lista, Vanova majka, braća i sestre i njegova djeca, stekla su većinu bogatstva od kada je on postavljen za zamjenika premijera 1998. i, posebno, otkad je imenovan za predsjednika vlade 2003. godine.
“Tajms” navodi da su Vanovi rođaci, prijatelji i kolege partnerski kontrolisali 2,2 milijarde dolara vrijednih akcija u Ping An Inšurans grupi 2007. godine, prema podacima objavljenim prošle godine, kao i da je njegova 90-godišnja majka jedan od akcionara u Ping Anu i da su njene akcije prije pet godina vrijedile 120 miliona dolara.
Dnevnik je prenio i da Vanova porodica posjeduje građevinski projekt o izgradnji vila u Pekingu, fabriku guma u sjevernoj Kini, kompaniju koja je bila angažovana u izgradnji nekoliko objekata za Olimpijske igre u Pekingu, među kojima i stadion “Ptičje gnijezdo”, kao i osiguranje Ping An, jednu od najvećih kompanija za finansijske usluge u svijetu.
Vanov mlađi brat, navodno, ima kompaniju kojoj je povjereno više od 30 miliona dolara državnih ugovora za prečišćavanje otpadnih voda i uništavanje medicinskog otpada u više kineskih gradova, a ima i akcije vrijedne 200 miliona dolara u više drugih firmi, piše u članku.
“Njujork tajms” tvrdi da je ove navode proslijedio kineskoj vladi i zatražio komentar, ali da su i Ministarstvo spoljnih poslova i Venova porodica odbili da se oglase.
Privatni život kineskih vođa i podaci o njihovoj imovini su van domašaja javnosti i smatraju se državnom tajnom.
Premijer Van je veoma omiljen u javnosti i često ga u medijima nazivaju “djeda Van” zbog njegove brige za obične ljude i sklonosti da odmah ide na mjesta nesreća, kao što su zemljotresi i poplave, kako bi utješio postradale i organizovao pružanje pomoći.
Na predstojećem partijskom kongresu 8. novembra Van će se povući s partijskih funkcija, a u okviru generacijske smjene rukovodilaca, koja se u Kini sprovodi svakih 10 godina, početkom 2013. napustiće i premijerski položaj. Tanjug