LONDON – Predviđa se da će se britanski državni dug skoro utrostručiti u narednih 50 godina, prema izvještaju Kancelarije za kontrolu budžetskih sredstava (OBR).
U svom nedavno objavljenom izvještaju o fiskalnim rizicima i održivosti, iz ove kancelarije su naveli da će dugoročni pritisci dovesti javne finansije Velike Britanije na “neodrživu stazu” ukoliko se značajno ne promijeni fiskalna politika, prenosi Beta.
Na osnovu trenutne politike i demografskih trendova, predviđa se da će britanski javni dug porasti sa ispod 100 odsto BDP-a na nevjerovatnih 274 procenta do 2075 godine.
Izvještaj je istakao ključne faktore koji podstiču ovaj porast, uključujući ekonomski uticaj starenja stanovništva, fiskalne zahtjeve za borbu protiv klimatskih promjena i povećanje geopolitičkih tenzija.
OBR je upozorio da će ispunjavanje vladinog cilja o neto nultim emisijama ugljenika do 2050. imati značajne troškove.
Pored toga, zemlja će morati da investira u suočavanje sa rastućim globalnim temperaturama i sve oštrijim vremenskim prilikama. I jedno i drugo će zahtijevati značajnu javnu potrošnju, što dodatno opterećuje budžet.
Globalni bezbjednosni rizici takođe će povećati finansijske pritiske. U izvještaju se navodi da su i sadašnja i prethodne vlade Velike Britanije izrazile želju da povećaju potrošnju za odbranu na 2,5 odsto BDP-a.
U osnovnoj projekciji OBR-a, očekuje se da će javna potrošnja porasti sa 45 odsto današnjeg BDP-a na više od 60 odsto do sredine 2070-ih.