PEKING, Kineski juan postao je krajem prošle godine druga po značaju svjetska trgovinska valuta, iza američkog dolara, navodi se u analizi eksperata britanske banke HSBC.
U analizi koju prenosi portal Finmarket, stručnjaci HSBC tvrde da će se već naredne godine oko 50 odsto kineske spoljne trgovine sa zemljama čije ekonomije se ubrzano razvijaju, u procijenjenoj vrijednosti od dva biliona dolara, obračunavati u juanima.
Internacionalizacija novčane jedinice druge svjetske ekonomske sile obavljaće se, tokom narednih nekoliko godina, kroz tri etape: Prvo se očekuje da juan postane dominantan u trgovinskim transakcijama, zatim u investicijama i na kraju kao globalna rezervna valuta.
Prva etapa u očekivanoj evoluciji juana ostvaruje se, prema ocjeni stručnjaka poslovne grupacije SWIFT, veoma uspješno jer je već potkraj prošle godine kineska novčanica potisnula evro, zauzevši drugo mjesto u svijetu, odmah iza dolara, među valutama koje se najviše koriste u trgovinskim obračunima.
Koliko brzo juan počinje da dominira u svjetskoj trgovini dobro pokazuje i primjer iz minule tri godine kada je ova valuta, takođe prema podacima grupacije SWIFT, “preskočila” po značaju u globalnoj trgovini 22 druge novčane jedinice.
Kina je, inače, zaključila sporazum o takozvanim valutnim svopovima sa centralnim bankama više od 20 zemalja. Tako, na primjer, ulozi u juanima obuhvataju, u bankarskom sistemu Hongkonga, već oko 12 odsto, dok je prije šest godina taj obim bio svega jedan procenat.
U svijetu trenutno, kako navodi specijalizovana štampa u Pekingu, postoje četiri of šor centra za promet kineskom valutom, u Hongkongu, Singapuru, Londonu i Tajvanu.
Krajem marta Narodna banka Kine (NBK) i njemačka Bundesbanka postigle su sporazum o klirinškoj saradnji i obračunu prilikom plaćanja u juanima. Zahvaljujući tom kinesko-njemačkom aranžmanu i velika finansijska berza u Frankfurtu će dobiti svoj udio na offšornom tržištu juana.
I Banka Engleske potpisala je sa NBK, potkraj proteklog mjeseca, sporazum o stvaranju klirinškog obračunskog centra za poslove sa juanom, a ekonomisti MMF očekuju da će se u skladu sa očekivanim jačanjem uloge kineske valute formirati snažna investiciona tržišta zasnovana na dominaciji juana.
“Kineski juan će uskoro zauzeti značajno mjesto među glavnim svjetskim valutama”, navode analitičari HSBC, uz napomenu da ta novčana jedinica ipak neće brzo potisnuti dolar kao vodeću svjetsku rezervnu novčanu jedinicu.
Realno je da se pomoću kineske novčane jedinice izgradi kompleksniji sistem rezervnih svjetskih valuta, u kome bi dolar, evro i juan mogli da igraju glavnu ulogu, zaključuje se u analizi HSBC.
Zanimljiv je, u vezi s tim, stav i jednog od operativnih rukovodilaca Evropske centralne banke Iva Merša. On je krajem februara ocijenio da juan ima veliku perspektivu na međunarodnom valutnom tržištu.
Merš vjeruje, imajući u vidu ogroman potencijal kineske privrede i njeno sve važnije mjesto u svjetskoj trgovini i finansijskom sistemu, da juan u budućnosti može postati ozbiljan takmac dolaru. Tanjug