BERLIN, U njemačkom istraživačkom centru TTZ u Bremerhafenu radi se na razvoju folije na bazi proteina surutke, koja bi se, zajedno sa slojevima plastične folije, koristila za pakovanje prehrambenih proizvoda.
Surutka je nusprodukt proizvodnje sira, a protein dobijen iz nje bi trebalo da predstavlja odličnu zaštitu od prodora kiseonika.
Procjenjuje se da se u Evropskoj uniji godišnje nakupi 50 miliona tona surutke, a mljekarska industrija je izuzetno zainteresovana za njene nove primjene, naročito s obzirom na rastuće troškove proizvodnje mlijeka. Osim toga, korišćenje proteina surutke u industriji prehrambene ambalaže imalo bi i ekološku dimenziju.
Osnovni sastojci prehrambene ambalaže su polietilen i polipropilen, koji odlično štite od vlage, ali moraju da se laminiraju sintetitičkim polimerima, kao što su etilvinilalkohol (EVOH) i polivinilidenhlorid (PVDC) kopolimeri, koji predstavljaju zaštitu od kiseonika.
Dobijena polimerska struktura efikasno svodi na najmanju mjeru prodor kiseonika, vlage i mirisa do upakovane hrane, ali takva ambalaža teško može da se reciklira zbog problema sa razdvajanjem slojeva.
Sloj proteina na bazi surutke preko plastičnih filmova imao bi prednost nad sintetičkim polimerima utoliko što se lako uklanja, bilo hemijskim bilo enzimatskim putem, tako da plastični slojevi potom mogu bez problema da se recikliraju.