PARIZ, Raditi duže i više biće, čini se, jedna od glavnih tema predstojeće kampanje za predsjedničke izbore u Francuskoj koji slijede 2012. godine.
Aktuelni francuski predsjednik Nikola Sarkozi, koji je prošle godine uprkos masovnim demonstracijama progurao reformu penzijskog sistema kojom je radni vijek produžen, a penzije smanjene, sada stavlja veliki znak pitanja na čuvenu 35-časovnu radnu sedmicu, jednu od vodećih tekovina prethodne vladavine socijalista u Francuskoj.
Socijalisti su pribjegli 35-časovnoj radnoj sedmici da bi riješili problem nezaposlenosti prije više od decenije i omogućili mnogima da rade manje, vjerovalo se i efikasnije. Radna nedjelja je u Francuskoj 2001. skraćena na 35 sa dotadašnjih 39 sati.
Tadašnja opozicija je smatrala da je time postignuto samo da industrija manje proizvodi i da manje budu otvorene prodavnice, hoteli i restorani.
Predsjednik Sarkozi i njegova vladajuća stranka desnog centra Unija za narodni pokret (UMP), koji su i ranije izjavljivali da je 35-časovna radna sedmica “greška”, ali je nisu “dirali”, sada pokreću to pitanje i ističu povezanost ekonomskog oporavka i izlaska iz krize, s jedne strane i dužeg i efikasnijeg boravka na poslu, s druge strane.
Dolaskom Sarkozija i UMP na vlast, ostalo je zakonsko ograničenje od 35 radnih sati nedjeljno, ali je izmjenama od prije dvije godine kompanijama dozvoljeno da se o vremenu na radu sporazumjevaju sa zaposlenima, odnosno da same određuju maksimalni broj radnih sati zaposlenih.
Predviđeno je i utrostručenje maksimalnog broja prekovremenih sati i mogućnost “zamjene” slobodnih dana za veću platu.
Pitanje promjene zakona o 35-satnoj radnoj sedmici, koji su u prvi plan nedavno lansirali Sarkozi i UMP, podržao je opozicioni političar, socijalista Manual Val, na iznenađenje partijskih kolega. On je jedan od preliminarnih kandidata socijaista za izbor unutar stranke ko će biti u igri za predsjedničke izbore u Francuskoj.
Val je u intervjuu radiju “Evropa 1” podržao Sarkozijev slogan da “treba raditi više da bi se više i zaradilo” i pozvao da se ozbiljno razmotri neophodnost povećavanja broja radnih sati. Time je, kritikuju ga kolege, izrekao sumnju u tekovine vladavine socijalista.
Kolege socijalisti su pozvali Vala da se “vrati u kolosjek”, a neki su rekli da su njegove riječi kao kada bi “darvinisti sumnjali u Darvinovu teoriju”.
Francuska u cijeloj Evropskoj uniji ima najkraće zakonom zagarantovano radno vrijeme od 35 sati nedjeljno. Zatim najkraće rade Holanđani od 36 do 40 sati, Danci – 37, Belgijanci – 38, Nijemci – od 38 do 40 sati, Portugalci od 38,3 do 40 sati, dok radna sedmica može da ima 48 sati u Grčkoj, Irskoj, Malti, Rumuniji, Italiji, Njemačkoj i Luksemburgu. S media