VAŠINGTON, Prijedlog Donalda Trampa da angažuje naftnu kompaniju iz SAD-a za upravljanje sirijskim naftnim poljima, žestoko su dočekali pravni i energetski stručnjaci.
“Ovo nije samo sumnjiv pravni korak, već se tim postupkom šalje poruka cijelom regionu i svijetu da Amerika želi da ukrade naftu”, rekao je Brus Ridel, bivši savjetnik u Savjetu za nacionalnu bezbijednost Bijele kuće i istraživač sa “Brukings” Instituta.
Tramp je u nedjelju, na konferenciji za novinare u Vašingtonu, o američkoj specijalnoj operaciji u kojoj je ubijen vođa organizacije Islamske država Irak i Levant (ISIL) Abu Bakr al-Bagdadi, govorio i o sirijskoj nafti, prenosi Al Džazira.
“Namjeravam da sklopim dogovor s firmom ‘EksonMobil’ ili nekom od naših sjajnih kompanija da uđemo tamo i raspodjelimo bogatstvo”, rekao je on.
“Međunarodno pravo nastoji da pruži zaštitu od upravo ove vrste eksploatacije”, rekla je Lori Blenk, profesorka na Pravnom fakultetu Univerziteta Emori i direktorka Centra za međunarodno i komparativno pravo ove institucije.
“Ideja da Sjedinjene Američke Države zadrže naftu u rukama kompanije ‘EksonMobil’ ili neke druge američke kompanije je neetička i možda ilegalna”, rekao je Džef Kolgan, vanredni profesor političkih nauka i međunarodnih studija na Univerzitetu “Braun”.
Dodao je da će se američke kompanije suočiti s mnoštvom praktičnih izazova kada je u pitanju rad u Siriji.
Sirija je proizvodila oko 380.000 barela nafte dnevno prije izbijanja rata u zemlji, a u radnom dokumentu Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) za 2016. godinu procjenjuje se da je proizvodnja pala na svega 40.000 barela dnevno.
Elen R. Vold, istraživač Svjetskog centra za energetiku Atlantskog vijeća, rekla je da bi i sam pokušaj da “EksonMobil” ili neka druga velika naftna kompanija radi na razvoju sirijske nafte bio težak proces, imajući u vidu relativno ograničenu infrastrukturu i siromašnu proizvodnju u Siriji.
S druge strane, Aleks Krenberg, predsjednik energetske kompanije “Aspekt Holdings”, koja je radila na istraživanju nafte u iračkom Kurdistanu, kaže da bi Sjedinjene Američke Države trebalo da budu zabrinute za sudbinu sirijskih naftnih polja.
“Stvar nije u tome da je nafta sama po sebi mnogo bitna za Sjedinjene Američke Države, već da bi njena zloupotreba mogla da finansira buduće probleme za nas ako padne u pogrešne ruke”, rekao je Krenberg i dodao da Bijela kuća nije kontaktirala njegovu kompaniju vezano za ovaj prijedlog.
“Kontrola Sjedinjenih Američkih Država nad naftnim poljima i tvrdom valutom koju pružaju biće značajan faktor koji će uticati na budućnost Sirije”, rekao je Krenberg. Aljazeera.net