ZRENJANIN, Zbog nekvalitetnog gasa koji se isporučuje korisnicima u srednjem Banatu, a naplaćuje kao da je standardnog kvaliteta, iz Zrenjanina se mjesečno izvlače milioni.
Potrošači troše više gasa, a privreda je nekonkurentna – poručuju tvorci ”Zrenjaninske sive knjige”.
Njeni autori iz Regionalne privredne komore, Zrenjaninskog poslovnog kruga, Opšteg udruženja preduzetnika i ogranka Unije poslodavaca, utvrđujući administrativne i druge prepreke i procedure koje pogoršavaju poslovnu aktivnost, ističu da cijena domaćeg gasa u regionu srednjeg Banata mora odmah da se snizi za 15 odsto – dok se ne izjednači sa uvoznim. Poručuju – tako bi se samo djelimično ublažilo višegodišnje eksploatisanje regiona, kad je riječ o korišćenju ovog energenta, što bi bio dobar signal i za podsticanje novih investicija.
U obrazloženju inicijative zrenjaninskoj gradskoj upravi, ”Srbijagasu” i NIS, navodi se da je uvozni ruski gas neuporedivo kvalitetniji u odnosu na domaći i da zbog toga postoji ozbiljna diskriminacija među potrošačima. Domaći izvori uglavnom se nalaze u Banatu i iz njih se snabdijevaju korisnici u Zrenjaninu i okolnim gradovima. Zbog toga trpe ogromnu štetu i neravnopravni su sa ostalim potrošačima u zemlji. Jer, plaćaju istu cijenu, a koriste gas znatno slabijeg kvaliteta.
– Ruski gas, koji se samo povremeno isporučuje u srednjem Banatu, ima toplotnu vrijednost od preko 34.000 kilodžula po kubnom metru, a domaći između 29.000 i 31.000. Cijena koja se fakturiše svodi se, međutim, na standardnu vrijednost od 33.338 kilodžula – ističu autori ”Zrenjaninske sive knjige”.
U inicijativi, koja se oslanja na analizu novosadskog Tehnološkog fakulteta, još se navodi da ruski gas ima sadržaj ugljen-dioksida od oko 0,20 molekulskih procenata, a domaći između 10 i 15, dakle više od 50 puta. Relativna gustina domaćeg gasa takođe je znatno iznad dozvoljenih vrijednosti i van propisanih standarda kvaliteta.
– Gas zbog toga nema stabilno sagorijevanje, ali zato potrošači imaju probleme. Veći su im troškovi održavanja i dodatna ulaganja, a pri tom plaćaju istu cijenu kao i korisnici uvoznog gasa – utvrđuju autori ”Zrenjaninske sive knjige”, i napominju da ”Srbijagas” dosad nije pokazao dobru volju za bilo kakve promjene, kako bi se poboljšala situacija.
Zrenjanin je svojevremeno bio rekorder u Srbiji sa oko 22.000 gasnih priključaka. Međutim, zbog visoke cijene, ali i problema na koje sada ukazuju privrednici i poslovna udruženja, čak nekoliko hiljada potrošača otkazalo je priključke.
Bez odgovora
Odgovor ”Srbijagasa” nismo uspjeli da dobijemo. Pitanja ”Novosti” proslijeđena prije nekoliko dana završila su kod Ivane Petrović, rukovodioca službe za odnose s javnošću. U Zrenjaninu se nadaju da će im pomoći viđeni sugrađanin Predrag Grgić, koji je na čelu upravnog odbora ”Srbijagasa”. Novosti