BANJALUKA, Širom Republike Srpske juče je nizom manifestacija obilježen 8. mart, Međunarodni dan žena, koji je bio u znaku cvijeća i poklanjanja veće pažnje ženama.
U svim krajevima Srpske ulice su bile “preplavljene” cvijećem, koje se, kako ističu trgovci, najviše poklanjalo ženama.
– Obilježavanje 8. marta prilika je da još jednom ukažemo na potrebu daljeg unapređenja političkog, ekonomskog i socijalnog položaja žena, zaštitimo ih od svih oblika diskriminacije i više cijenimo njihov doprinos porodici i društvu u cjelini, navodi se u čestitki predsjednika RS Milorad Dodik, koji je čestitao svim ženama 8. mart – Međunarodni dan žena i poželio njima i njihovim porodicama puno zdravlja, sreće i uspjeha.
U najvećem gradu Srpske najviše posla imali su cvjećari, jer je većina Banjalučana odlučila da svoje dame obraduje ružama ili karanfilom, koji se najviše prodavao.
Slična situacija bila je i na fočanskim ulicama, a najviše su se kupovale ruže i karanfili, koje su nudili ulični prodavci na štandovima.
– Cijene su prilagođene svačijem džepu, pa je za cvijet potrebno izdvojiti od 1,50 KM do deset maraka. Buketi koštaju od pet do 70 KM, a keramički cvjetni aranžmani od pet do 20 maraka – ističu trgovci u Foči.
Prema riječima Vedrane Kunarac, koja prodaje cvijeće, Fočaci svojim ljepšim polovinama najčešće kupuju crveno cvijeće, i to ružu, koja simbolizuje ljubav.
– Žuta ruža je prijateljstvo, bijela nevinost, roza nježnost, narandžasta vatrenost, a plava iskrenost – pojasnila je Kunarčeva.
Posebno je zanimljiva mistika broja kupljenih bambusa, ili drveta sreće.
– Ako kupite ženi jedan bambus, on pozitivno utiče na atmosferu u kući, dva bambusa znače ljubav, tri sreću, pet zdravlje, osam bogatstvo, a devet, sve to skupa, odnosno potpunu sreću i zadovoljstvo – istakla je Kunarčeva.
I u Prijedoru su tradicionalno prodavači izašli na glavnu ulicu, nudeći niz raznolikih poklona i cvijeća.
Da je Međunarodni dan žena prilika da se pokloni nešto što je trajna uspomena smatraju i članice Udruženja “Teodora”, koje su svoju ponudu ručnih radova i predmeta od oslikanog stakla poboljšali i nakitom ručne izrade od fimo mase.
U mnogim opštinama u Srpskoj organizovane su i razne manifestacije u čast žena.
Tako je Udruženje za osobe sa posebnim potrebama “Nada” organizovalo na gradskom trgu u Bijeljini prodajnu izložbu slika, nakita i ostalih unikatnih predmeta koje su napravili članovi ovog udruženja povodom Dana žena. Volonter Vanja Blagić rekla je da je izložba organizovana kako bi se prikupila sredstva za nastavak rada kreativne radionice za djecu sa posebnim potrebama.
Položaj žena
Šef Delegacije EU u BiH Peter Sorensen upozorio je da je u BiH uočljiv negativan trend u broju žena u izvršnoj vlasti, te da Savjet ministara BiH nema nijednu ženu na ministarskoj poziciji.
Šef Misije OEBS-a u BiH Flečer Barton ukazao je da su žene u BiH i dalje nedovoljno zastupljene u politici, posebno na najvišim nivoima vlasti, kao što je Savjet ministara, ali i na lokalnom nivou.
– Istovremeno ih je previše među nezaposlenima, kao i onima koji rade u zoni “sive ekonomije”, bez doprinosa svojstvenih zvaničnom zaposlenju – rekao je Barton. Glas Srpske