SARAJEVO, Na današnjoj zajedničkoj sjednici vlada Republike Srpske i Federacije BiH /FBiH/ u Sarajevu razgovarano je o zajedničkom akcionom planu u borbi protiv sive ekonomije sa jasno određenim, konkretnim rokovima.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je na konferenciji za novinare nakon sjednice da je to obiman dokument koji podrazumijeva jasne rokove i jasne nosioce aktivnosti.
Ona je navela da je bilo riječi i o nizu mjera kako da vlade sarađuju, ali i o određenom broju mjera koje podrazumijevaju da se uputi zajednička inicijativa prema drugim nivoima vlasti, prevashodno prema Savjetu ministara, da bi i oni mogli da doprinesu onome što je zajednički posao, a to je borba i suzbijanje sive ekonomije.
“Na dnevnom redu bilo je nekoliko mjera o kojima smo raspravljali i ranije, a mi smo o ovim temama raspravljali i dok smo usaglašavali Reformsku agendu, tako da nam ništa nije bilo nepoznato”, dodala je Cvijanovićeva.
Ona je rekla da su sumirani određeni rezultati i da je ocijenjeno da ima pomaka na tom planu. “To se manifestuje kroz niz primjera, uključujući i povećana sredstva koja dobijamo u budžete”, navela je Cvijanovićeva.
Na sastanku je bilo riječi i o tome na koji način zaštititi domaću privredu, posebno kada je riječ o drvoprerađivačima, da bi imali dovoljno sirovine za svoje poslove i proizvodne aktivnosti.
Vlada Republike Srpske donijela je uredbu koja vrijedi šest mjeseci, a koja podrazumijeva zabranu prometa trupaca, dok je Vlada FBiH najavila da će se
pridružiti toj mjeri.
Na sastanku je razgovarano i o tome kako da se neperspektivna vojna imovina stavi u funkciju razvoja dva entiteta.
“Postojala je intenzivna aktivnost o knjiženju vojne imovine. Imamo niz komleksa koji mogu biti iskorišteni i za poslovne zone, a za sada su u fazi mirovanja”, rekla je premijer Srpske.
Ona je istakla da je interes i Srpske i FBiH da se od toga naprave mjesta na kojima će se “rađati novi poslovi, a ne da stoji imovina koja nema funkciju”.
Novalić i Cvijanovića su naglasili da je razgovarano i o zaštiti domaće poljoprivredne proizvodnje i preduzimanju konretnih mjera u zaštiti poljoprivrednika. Srna