JAHORINA, Premijer Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je danas da Vlada Srpske prednjači u procesu reformi u odnosu na sve nivoe vlasti u BiH, ali da i dalje insistira na fer odnosu svih aktera ovog procesa, što se posebno odnosi na većinu na nivou BiH.
Cvijanovićeva je danas na Jahorini, u pauzi sastanka sa federalnim premijerom Fadilom Novalićem, predsjedavajućim Savjeta ministara BiH Denisom Zvizdićem, šefom Delegacije EU u BiH Lars Gunar Vigemarkom i predstavnicima Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/, Svjetske banke, EBRD-a i IFC grupacije Svjetske banke, rekla da ovaj sastanak predstavlja nastavak razgovora koji su vođeni prije mjesec dana u Vašingtonu.
Ona je napomenula da se danas detaljnije razmatraju pitanja u vezi sa različitim nivoima vlasti, reformskim zahvatima i akcijama koje je neophodno preduzeti u narednom periodu.
Prema njenim riječima, cilj ovog sastanka je obezbjeđivanje podrške ovih međunarodnih finansijskih institucija za suštinske reforme u BiH.
“Prošli smo kroz niz oblasti, kao što su javne finansije, oporezivanje i fiskalna stabilnost, radno-pravno zakonodavstvo, kao i pitanja reformi u socijalnom sektoru”, navela je Cvijanovićeva i dodala da se na današnjem sastanku nastoje precizirati određeni prioriteti i utvrditi šta je kompatibilno u dva entiteta, gdje bi se mogla obezbijediti podrška zajedničkim projektima.
Ona naglašava da je ovaj skup i prilika da se ponovo kaže da je Republika Srpska odmakla nekoliko koraka dalje od ostalih nivoa vlasti u BiH, s obzirom da je Vlada Srpske već spremila set reformskih zakona i uputila ih u Narodnu skupštinu, neke u formi nacrta, a neke uskoro u formi prijedloga zakona.
“Ići ćemo u narednom periodu sa još jednim setom zakona”, najavila je Cvijanovićeva.
Ona je ponovila da je dobro ako za ovakve projekte postoji obezbijeđena finansijska podrška, ali da i bez eventualno takve pomoći Svjetske banke i MMF-a, Srpska ni u kom slučaju neće odustati od reformi.
“Mi tačno znamo šta na tom putu želimo postići. I danas smo se bavili određenim formulama rasterećenja rada, jer znamo da nam je to prioritet, posebno aktivnostima u socijalno-ekonomskoj sferi, gdje očekujemo konkretne efekte. To i jeste jedan od uslova postavljen od EU, i svi to nazivamo evropskom agendom ove nove verzije, koja se razlikuje od prvobitnih uslova tipa `Sejdić-Finci` ili mehanizma koordinacije”, rekla je Cvijanovićeva.
Cvijanovićeva je istakla značaj usvajanja mehanizma koordinacije, napominjući da sve ove mjere i reforme bez njega ne bi bile moguće.
Prema njenim riječima, danas nije bilo riječi o dinamici aktivnosti ili rokovima.
“Mi insistiramo da, ukoliko budemo ušli i aranžman sa MMF-om, sve odluke budu brzo donošene i da već na ljeto znamo na čemu smo. Vjerujem da će do toga doći, ali nisam baš ubijeđena da će se to desiti u jako kratkom roku. Smatram da kada je riječ o objedinjenoj agendi baš i nema određenih pomaka, jer se još bavimo parcijalnim stvarima”, rekla je Cvijanovićeva i dodala da danas očekuje vrlo konkretne zaključke.
Cvijanovićeva je istakla da je jako bitno prethodno obezbijediti dogovor da niko nikoga neće blokirati u predstojećim aktivnostima i reformama, posebno u socijalno-ekonomskom sektoru.
“I danas sam rekla da želim da znam kakvo će biti ponašanje većine na nivou BiH, s obzirom da su oni nedavno odbili da ratifikuju sporazum o zaduženju sa Svjetskom bankom, nakon što je Republika Srpska još davno prije FBiH ispunila sve svoje obaveze”, rekla je Cvijanovićeva.
Ako je to metod rada da ga prati neizvjesnost, onda, istakla je premijer Srpske, ona ne želi da u tome učestvuje.
Cvijanovićeva je naglasila da insistira na fer-pleju i da svako obavlja svoj dio posla, bez ikakvih blokada ili uslovljavanja sa različitih nivoa vlasti u BiH.
“To se posebno odnosi na sve one koji bi eventualno pokušali da sa nivoa BiH blokiraju sredstva namijenjena budžetu Srpske. To je za mene, jednostavno, nedopustivo, i hoću da znam pravila igre. I predstavnici Svjetske banke i MMF-a, takođe, žele da imaju čistu situaciju i pouzdane partnere”, rekla je predsjednik Vlade Republike Srpske.
Cvijanovićeva je ponovila svoj optimizam da se o ovim pitanjima u BiH može postići zajednički dogovor.
“Vrijeme za reforme definitivno je došlo i Republika Srpska je u njih već krenula, i sada ostaje da se vidi u kojoj mjeri se to može realizovati sa zajedničkim partnerima”, zaključila je Cvijanovićeva.
Ona je dodala da na današnjem sastanku nije bilo riječi ni o kakvim vrijednostima ili iznosima eventualnih budućih aranžmana sa MMF-om i Svjetskom bankom, ističući da će ta tema kasnije biti stavljena na dnevni red.
Prema njenim riječima, uskoro bi trebalo da uslijedi niz pojedinačnih konsultacija, a potom bi trebalo da bude organizovan veliki okrugli sto koji bi obuhvatio obje entitetske vlade i Savjet ministara BiH. Srna