BIJELJINA, Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da se u kreiranju budžeta ne može zanemariti ni razvojna, ni socijalna komponenta, te da je budžet Srpske za 2014. godinu jedna vrsta kompromisa.
“Mi smo društvo koje se u ovom formatu razvija 18 godina. Svakako da su intervencije socijalnog karaktera neophodne, a pri tome treba imati na umu da je od tih 18 godina jedna trećina obilježena uticajima globalne ekonomske krize, što vam daje dodatni razlog da socijalno intervenišete”, istakla je Cvijanovićeva.
Ona je večeras za RTRS rekla da su sastavni dio budžeta i ekonomske politike elementi razvojnog karaktera, ali i obezbjeđivanje različitih davanja različitim socijalnim grupama.
Cvijanovićeva je napomenula da je opravdano slanje ovih dokumenata u parlamentarnu proceduru po hitnom postupku, zbog rokova u vezi sa stendbaj-aranžmanom sa Međunarodnim monetarnim fondom.
“Naravno da je neuobičajeno da prvo razmatrate budžet, a nakon toga ekonomsku politiku, ali da li je to suštinsko pitanje? Ili je suštinsko pitanje šta je suština ovih dokumenata?”, upitala je Cvijanovićeva.
Ona je dodala da se i opozicija, kao što je to radila pozicija, trebala baviti suštinom, a ne određenim rokovima, formama i sličnim.
“Ne mislim da je to ispravno, kao što ne mislim da je ispravan odnos koji su pokazali prema ova dva dokumenta. To su najvažniji dokumenti koji treba da trasiraju sva naša ponašanja u budućem periodu, a to znači čitavu jednu kalendarsku i fiskalnu godinu”, naglasila je premijer Srpske.
Ona je rekla da je bilo za očekivati da opozicija pokaže više razumijevanja ili više odgovornosti za sve procedure koje se odnose na usvajanje ovih dokumenata.
Prema njenim riječima, parlament je odlično mjesto gdje se mogu iznijeti stavovi i gdje se može uticati da bude promijenjeno ono što se ne smatra dovoljno dobrim.
Cvijanovićeva je navela da Vlada Srpske čvrsto stoji iza ovih dokumenata, koji su realni i napravljeni uz određene napore i donošenje nekih teških odluka.
“Sve ove intervencije koje smo obezbijedili podrazumijevale su i podrazumijevaće smanjenje prihodovne strane. Naravno da je to vrlo ozbiljan korak, ali smo to radili na osnovu računice. Sve što smo radili do sada, radili smo na osnovu analiza. Na taj način smo se ponijeli i prema ovoj ekonomskoj politici. Ona je prvi put kratko i jasno koncipirana, ona tačno pokazuje šta ćemo da radimo i prvi put imate spisak aktivnosti koje će biti provedene”, istakla je Cvijanovićeva.
Komentarišući stav opozicije da se Republika Srpska nalazi u dužničkom ropstvu, ona je rekla da zaduženost predstavlja opterećenje za svako društvo, pa i razvijenije od našeg.
“Pravili smo analize kako stoji stanje zaduženosti ili duga kada su u pitanju Srpska i zemlje okruženja. Bolje smo pozicionirani nego zemlje okruženja, čak uključujući i dvije zemlje koje su članice EU – Sloveniju i Hrvatsku. Bolje stojimo i kada je riječ o čitavom nizu ili jednom broju zemalja koje su u EU”, napomenula je Cvijanovićeva.
Ona je dodala da je Vlada Srpske svjesna činjenice da je u tim zemljama, koje imaju veću stopu zaduženosti, bolji životni standard zato što su njihove ekonomije koncipirane na sasvim drugačijim osnovama.
“To su društva koja se razvijaju poslije Drugog svjetskog rata. Njihov razvoj bio je neprekinut nekim drugim turbulencijama do dolaska, recimo, ove krize”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je istakla da će naredna godina sigurno biti puna izazova, te podsjetila da je Vlada, upravo iz tog razloga, definisala set mjera usmjerenih na rasterećenje privrede.
Cvijanovićeva je navela da je Vlada precizno rekla da neće doći do povećanja poreza, niti do uvođenja novih. “Svjedoci ste da smo u regionu imali različite vidove poreza koji su ubačeni u sistem tokom ovih godina krize. Mi to nismo i nećemo raditi”, poručila je premijer Srpske.
Ona je dodala da će Vlada ići na dalja rasterećenja, prije svega male privrede kroz reformu fiskalizacije i da će to sigurno provesti na način koji će biti pozdravljen.
Ona je naglasila da će već u prvom kvartalu naredne godine mnoge od tih mjera biti provedene.
“Nakon toga, imaćemo zakon o multilateralnoj kompenzaciji koji je već upućen u proceduru i očekujemo da i on, tokom prvog kvartala, da svoje prve efekte”, navela je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, stečajno zakonodavstvo inovira se i modernizuje, mora se doći do skraćenih procedura i rokova, uz apsolutno transparentan postupak.
“To je bio zahtjev poslovne zajednice i izašli smo im u susret u tome”, dodala je Cvijanovićeva.
Predsjednik Vlade Srpske najavila je da će biti nastavljene neke važne stvari po pitanju poslovnog ambijenta, te dodala da su već napravljene određene reforme, kao što je poslovna registracija, koju nisu promovisali u dovoljnoj mjeri.
“Ona znači uspostavljanje jedinstvenog registra privrednih subjekata. Prvi put ćemo jednostavno moći da pratimo šta se dešava sa svakim preduzećem – kakav je njegov životni vijek, da li živi ili ne, da li postoje jedne ili druge obaveze”, pojasnila je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, postoji cijeli niz stvari koje će biti vrlo “opipljive” nakon svega nekoliko mjeseci, već početkom naredne godine.
Komentarišući parlamentarno ponašanje opozicije, premijer Srpske je rekla da svako ima slobodu da izabere svoj vid političkog djelovanja.
“Opozicija je odlučila da uzme kapute i ode kući dok smo mi radili do kasno u noć. Oni su odlučili i danas da uzmu kapute i da ne budu u sali dok smo mi tamo radili. Odlučili su i da jako puno galame o stvarima oko kojih ne treba da bude galame”, navela je Cvijanovićeva.
Ona smatra da je parlament najbolje mjesto, odnosno politička arena u kojoj treba da se suprotstave politički stavovi i da je zbog toga neodgovorno to što je opozicija otišla, ali da ovo nije prvi put da postupi tako.
“Nedavno smo imali situaciju, ali tada nije otišla cijela opozicija nego samo SDS, kada se u parlamentu raspravljalo o važnim pitanjima i zauzimanju stavova Republike Srpske o provođenju odluke `Sejdić-Finci` i mehanizmu koordinacije”, podsjetila je Cvijanovićeva.
Premijer Srpske je zaključila da opozicija ima mogućnost da bira svoja sredstva i metode, ali da ona sa njima nije saglasna i da smatra da je to apsolutni politički promašaj. Srna