BANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da je Srpska usvojila veliki broj zakona koji vode prema EU i da to znaju i Evropljani koji smatraju da nikada nije bio bolji izvještaj o napretku ka ulasku u EU.
“Hvala Bogu da je tako, ali kao što sad nema razloga da bude nikad bolji, tako ni prije nekoliko godina nije bilo razloga da bude nikad gori”, rekla je Cvijanovićeva za Radio-televiziju Republike Srpske.
Cvijanovićeva je pojasnila da u datom momentu treba uraditi određene stvari da bi na neki način bio verifikovan izvještaj o napretku, a da se politička ocjena kroji onako kako žele da se to desi.
“Mi smo prvaci u BiH, ali smo i u regiji prednjačili po pravilima koje smo uveli – da nijedno zakonsko rješenje ne može biti razmatrano u Vladi, a da nije prošlo proceduru sa evropskim usklađivanjem u mjeri u kojoj je to moguće, niti bez toga može biti upućeno u parlament”, navela je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, BiH je tek nedavno počela da radi ono što Republika Srpska radi od 2007. godine i to niko nikada nije vrednovao zato što se i Evropljani i ostali stranci boje uspjeha Srpske.
Cvijanovićeva je istakla da je Srpska veliki broj zakona prilagodila evropskim procedurama, standardima i zahtjevima.
“Dosta od toga nije u punom kapacitetu usklađeno, ali to ionako ne treba da se radi prije nego što uđete u neposredno članstvo”, rekla je Cvijanovićeva.
Iako je izostala pohvala, Cvijanovićeva kaže da zna da je to Srpska dobro uradila.
Ona smatra da bi bila velika razlika kada bi došlo do smjene vlasti, te da se to vidi po tome kako se opozicija ponaša na nivou BiH.
“Takva garnitura još samo treba na nivou Republike Srpske, pa da možemo da kažemo `doviđenja` svemu što smo napravili, radili i štitili”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je istakla da se, kada se priča o EU kao strateškom opredjeljenju, mora imati u vidu da ova Evropa nije ni blizu onoj kakva je bila 2014, kada je bio veliki talas proširenja. To je, dodala je, otvorilo brojna pitanja.
“Kako će izgledati Evropa koja će morati biti transformisana, jer diže zidove i bodljikave žice, u kojoj se jedna članica svađa sa drugom pri čemu jedna drugoj kažu užasno teške riječi”, zapitala se premijer Srpske.
Ona je podsjetila i na to da se događa da jedna država kaže koje treba da budu kvote, a onda šest drugih kaže da ne dolazi u obzir da to budu kvote.
Cvijanovićeva smatra da nema saglasnosti ni o tome da li izbjeglice, koje dolaze, treba integrisati u društvo ili izolovati. “To je Evropa sa kojom mi sada imamo posla”, istakla je Cvijanovićeva i dodala da su to sve veliki testovi.
Ona je rekla da se od Evrope očekuje da nastupi snažno, jedinstveno, organizovano, da pokaže funkcionalnost, da ne kuka, te da države članice ne upućuju teške riječi međusobno.
Cvijanovićeva je napomenula da Srpska pretenduje da bude članica EU, jer u ekonomskom, političkom i bezbjednosnom pogledu nudi određenu sigurnost.
Svojim prioritetnim političkim zadatkom Cvijanovićeva smatra Republiku Srpsku, ali ističe da neće prestati da vjeruje u svoj drugi prioritet – EU.
“Ali, ono što vidim u tome nimalo mi se ne sviđa. Ja želim da tamo idemo, ali želim da znam i gdje idemo”, poručila je Cvijanovićeva. Srna