SARAJEVO, Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović odbacila je tvrdnju da je Srpska prezadužena, ističući da je ispod granice zaduženja propisane zakonom i standarda koji su određeni za države članice Evropske unije i zemlje evrozone.
Kada je riječ o kritikama opozicije, Cvijanovićeva je ukazala na činjenicu da, ukoliko se pogleda struktura i sistem zaduživanja, to pokazuje da su upravo stranke koje su sada opozicija dok su bili na vlasti povećale zaduženost Srpske za 1,4 milijarde, dok se aktuelna vlast zadužila za 660 miliona KM.
“Brojke su te koje pokazuju kako stoje stvari. Pogledajte zemlje okruženja, pa ćete da vidite da smo mi tu po pitanju nivoa zaduženosti bolje pozicionirani od mnogih zemalja, pa čak i nekih koje su sada članice EU, a nalaze se u našoj neposrednoj blizini”, rekla je Cvijanovićeva za BH Radio 1.
Cvijanovićeva je naglasila da je prioritet da se nastavi sa redovnim izvršavanjima budžetskih obaveza i servisiranjem duga.
“Neke stvari ćemo servisirati krajem januara ili čak prvih sedmica februara. Jednostavno plate od decembra dolaze na isplatu krajem januara, ali i određena druga socijalna davanja, jer je to tako strukturisano”, pojasnila je Cvijanovićeva.
Ona je naglasila da je Vlada Srpske, zahvaljujući određenim uštedama i preraspodjelama, uspjela isposlovati vraćanje ranije umanjenih plata budžetskih korisnika za pet odsto, te da je kao cilj u narednom periodu ostalo da se vrati još pet odsto kada se za to steknu uslovi tokom 2014. godine.
“Ono što je važno i što se nije dešavalo ranije, odnosno čitav niz godina, je povećanje penzija. Na početku 2013. godine imali smo povećanje od 1,6 odsto, potom donijeli odluku u septembru za dodatnih 3,5 odsto i sada od januara dva odsto. Kada se uporedi januar 2013. godine i 2014. godine, ukupno povećanje penzija iznosi 7,3 odsto”, rekla je Cvijanovićeva.
Premijer Srpske je istakla da to nije dovoljno i ne znači drastičan napredak u materijalnom statusu, ali pokazuje dobru volju Vlade da u 12 mjeseci podigne penzije za 7,3 odsto.
Cvijanovićeva je najavila tokom 2014. godine povećanje i određenim boračkim kategorijama, odnosno porodičnih i ličnih invalidnina za pet odsto.
Ona je ukazala da su zemlje u okruženju zbog posljedica krize uvodili mjere poput poreza solidarnosti, krizni porez i dodatni porez na imovinu.
“Najlakši način je da se ono što se gubi nadomjesti povećanjem poreske stope. To nismo uradili i smatram da je to zajedno sa svim mjerama koje smo predvidjeli za 2014. godinu u okviru ekonomske politike, nešto što treba da doprinese rasterećenju privrede. Mi smo prioritetno na to fokusirani kada je riječ o ekonomskoj politici u 2014. godini”, istakla je Cvijanovićeva.
Ona je odbacila ocjenu da je budžet Srpske za 2014. godinu izborni, naglašavajući da se čini da se opozicija uplašila uspješnih poteza Vlade tokom 2013. godine, koja je bila teška.
“Naravno da se ne slažem sa takvom ocjenom i ovaj budžet treba da isprati sve aktivnosti koje smo definisali kroz Ekonomsku politiku u 2014. godini. Meni više djeluje da se opozicija uplašila nekih uspješnih stvari koje smo realizovati tokom ove teške godine i da znaju da ćemo, vjerovatno, uspjeti da to realizujemo i kroz narednu tešku godinu”, izjavila je Cvijanovićeva.
Ona je naglasila da ne postoji “izborni budžet”, naglašavajući da samo postoji budžet koji treba da zadovolji potrebe svih korisnika koji su predviđeni, te da su njegovi iznosi i struktura diktirani i nekim elementima na koje Vlada Srpske i nije mogla da utiče.
“Želim reći da su neke stvari zadate i uklopili smo se u te zadate okolnosti. Imali smo neke elemente ne samo da imamo socijalnu komponentu, koja mora biti zastupljena, s obzirom na činjenicu da se tretiramo kao postratno društvo i borimo se sa posljedicama rata i svega šta se dešavalo neposredno nakon rata, zbog čega se mora intervenisati prema socijalnim kategorijama proisteklim iz rata”, izjavila je Cvijanovićeva.
Ona je naglasila da se Vlada Srpske trudi da Budžet ima i razvojnu komponentu kroz čitav niz određenih intervencija, subvencija, davanja grantova. Time se ide na podsticanje privrede i poljoprivrede, odnosno svih aktivnosti koji bi trebalo da rezultiraju boljom ekonomskom situacijom.
“Dakle, to je kombinacija socijalnog i razvojnog u okviru budžeta i to, jednostavno, mora da bude tako i zadata je okolnost. Neke druge stvari koje se odnose na otplatu i servisiranje duga su takođe zadata okolnost”, rekla je premijer Srpske, dodajući da su neke stvari koje su se povlačile godinama nakon rata sada došle na naplatu.