BANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da su osnovni ciljevi Ekonomske politike Srpske za narednu godinu stvaranje uslova za rasterećenje privrede, povećanje privredne aktivnosti, održiv rast zaposlenosti, te unapređenje finansijskog sektora uz održanje istih poreskih stopa.
Obrazlažući Prijedlog Ekonomske politike za 2014. godinu u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Cvijanovićeva je rekla da je Vlada u ovom dokumentu poseban akcenat stavila na jačanje privrednih aktivnosti, borbu protiv kriminala i korupcije, uspostavljanje efikasnog i pravednog pravosuđa, nastavak evropskih integracija, te jačanje regionalne saradnje.
Cvijanovićeva je navela da se Vlada u ekonomskoj politici za 2014. godinu opredijelila za dodatno povećanje penzija, povećanje osnovice za račun primanja u oblasti boračko-invalidske zaštite, te za poboljšanje položaja svih kategorija društva.
U Ekonomskoj politici iskazano je opredjeljenje Vlade za investicione akrivnosti, stabilizaciju zdravstvenog sektora, unapređenje kvaliteta zdravstvenih usluga i sistema socijalne, porodične i dječije zaštite, navodi se u ovom dokumentu.
“Cijeli niz godina funkcionišemo u uslovima globalne krize koje su devastirajuće uticale i na mnogo razvijenije zemlje i stabilnije ekonomije nego što je mala i nezaštićena ekonomija Republike Srpske.
Uprkos tome, uspjeli smo u prethodnim godinama da održimo stabilnost institucija i stabilnost budžeta i javnih finansija, da redovno izvršavamo sve budžetske obaveze, da obezbijedimo realizaciju velikih investicija, da reformišemo poslovni ambijent kako bi se stvarali bolji uslovi za ulaganje i poslovanje”, naglasila je Cvijanovićeva.
Ona je podsjetila da je Vlada Srpske uspjela da obezbijedi povećanje penzija koje će u ukupnom zbiru od januara mjeseca biti uvećane za 7,3 odsto u odnosu na isti mjesec prošle godine, a u drugoj polovini tekuće godine obezbijeđeno je vraćanje plata budžetskih korisnika za pet odsto.
“Uspjeli smo da obezbijedimo i povećanje ličnih i porodičnih invalidnina za pet odsto od sljedećeg mjeseca. Ovo, ali i dodatne predviđene mjere u funkciji su realizacije jednog od ciljeva ove ekonomske politike koji se odnosi na brigu o svim kategorijama stanovništva”, navela je Cvijanovićeva.
Ona je naglasila da je ekonomska politika usmjerena na rasterećenje privrede, jer je ocjena da će tim rasterećenjima biti moguće da se podrži likvidnost, da se očuvaju radna mjesta i stvore uslovi za novo zapošljavanje, odnosno da se obezbijedi podrška realnom sektoru kroz različite mjere.
Premijer Srpske je navela da ove mjere podrazumijevaju i podršku privredi i dodatnom zapošljavanju kroz povoljna kreditna sredstva iz Privredno-razvojne komponente Razvojnog programa Srpske, direktnom podrškom poljoprivredi kroz politiku podsticaja aktivnom politikom zapošljavanja.
Cvijanovićeva je napomenula da će se u periodu 2014-2016. godina realizovati kapitalne investicije u ukupnom iznosu od 1.576,055 miliona KM.
Ona je rekla da će se povećanje konkurentnosti privrede Srpske obezbijediti stimulativnom fiskalnom politikom, završetkom reforme pokretanja poslovanja i smanjenja procedura i troškova, ukidanjem administrativnih barijera, izradom novog zakona o radu, izgradnjom nove putne infrastrukture, brendiranjem domaće proizvodnje.
Ona je podsjetila da za razliku od zemalja okruženja, ali i drugih koje su pribjegavale dodatnim fiskalnim nametima, Republika Srpska nije povećavala poreske stope, niti uvodila nove poreze.
“Predviđena su i dodatna fiskalna rasterećenja, kao i dalje reforme poslovnog ambijenta nakon što je provedena reforma poslovne registracije jednošalterskog sistema kroz jeftinije, brže i jednostavnije procedure započinjanja poslovanja preduzeća”, istakla je Cvijanovićeva.
Ona je najavila da će Vlada Srpske u 2014. godini uspostaviti registar svih “parafiskalnih” davanja, nakon čega neće biti moguće uvesti dodatne obaveze bez saglasnosti Vlade Republike Srpske.
“Rasterećenjem privrede i dodatnom finansijskom disciplinom, nastojaće se vratiti dio sive ekonomije u regularne tokove poslovanja, a pojačaće se i aktivnosti Poreske uprave da bi se maksimalno smanjio broj poslodavaca koji obračun poreza i doprinosa vrše na nivou najnižih plata. Na ovaj način će se omogućiti bolja naplata javnih prihoda, a time i povećanje obima ostvarivanja prava iz penzijskog i zdravstvenog osiguranja”, pojasnila je Cvijanovićeva.
Predsjednik Vlade Srpske je naglasila da će se stabilnost javnih finansija i stvaranje uslova za smanjenje nelikvidnosti privrede postići pojačanom aktivnosti na dodatnoj stabilizaciji ukupnih javnih finansija, dodatnim uštedama na neproduktivnoj budžetskoj potrošnji, uvođenjem trezorskog sistema poslovanja u zdravstveni sektor, stvaranje profesionalne javne uprave i smanjenje nelikvidnosti privrede.
Cvijanovićeva je istakla da su prioritetni i strateški ciljevi i programi borbe protiv kriminala i korupcije za 2014. godinu kroz efikasno sprečavanje i rasvjetljavanje krivičnih djela, sa naglaskom na teža i složenija krivična djela, proaktivna zaštita Srpske i njenih građana od terorističkog i ekstremističkog djelovanja, nastavak evropskih integracija, uspostavljanje efikasnog i pravednog pravosuđa.
“U narednoj godini, uz postojeće, realizovaće se i druge mjere i unaprijediti institucionalni mehanizmi za borbu protiv kriminala i korupcije. Radićemo na jačanju institucionalnih kapaciteta za prevenciju, suzbijanje i borbu protiv korupcije, jačanje saradnje institucija sistema sa nevladinim sektorom, organizacijama civilnog društva i akademskim sektorom u borbi protiv korupcije, te na uspostavljanju antikorupcionog tima u skladu sa Strategijom i akcionim planom za borbu protiv korupcije”, naglasila je ona.
Ona je ocijenila da posebnu pažnju treba posvetiti uspostavljanju efikasnog i pravednog pravosudnog sistema, jer se do sada pokazalo da bez toga procesuiranje kriminala i korupcije ne daje efekte.
Kada je riječ o poboljšanju položaja svih kategorija društva, Cvijanovićeva je najavila da će poseban akcenat biti stavljen na povećanje zaposlenosti u realnom sektoru i zadržavanje nivoa plata za zaposlene u javnom sektoru iz decembra 2013.godine.
Ona je naglasila da će biti preduzete određene mjere da bi plate zaposlenima u javnom sektoru u 2014. godini bile povećane za dodatnih pet odsto.
Cvijanovićeva je rekla da će se nastaviti poboljšanje položaja svih kategorija društva kroz stabilizaciju zdravstvenog sektora, unapređenje kvaliteta zdravstvenih usluga, nastavak kapitalnih projekata u zdravstvu, povećanje penzija, povećanje osnovice za obračun primanja u oblasti boračko-invalidske zaštite , te poboljšanje položaja mladih.
Govoreći o unapređenju finansijskog sektora, Cvijanovićeva je rekla da će se to obezbijediti kroz pojačani nadzor kreditnog rizika u bankama, obezbjeđenje adekvatnog kapitala rezervi za potencijalne kreditne gubitke, podsticanje razvoja tržišta kapitala kroz unapređenje industrije investicionioh fondova, stvaranje regulatornih pretpostavki za postepenu liberalizaciju cijena u obaveznim osiguranjima u saobraćaju , te investiciono objedinjavanje finansijskog nadzora Srpske.
Kada je riječ o evropskim integracijama i jačanju regionalne saradnje, Cvijanovićeva je rekla da je u 2014.godini predviđen nastavak aktivnosti na jačanju regionalne, međuregionalne i prekogranične saradnje.
Cvijanovićeva je napomenula da će fokus biti na jačanju institucionalne saradnje sa regionalnim vlastima drugih zemalja, kroz potpisivanje novih i realizaciju postojećih sporazuma o saradnji.
Ona je rekla da će se intenzivirati učešće Srpske u različitim regionalnim inicijativama, kao i saradnja sa međuregionalnim organizacijama i asocijacijama.
“Predviđeno je i kontinuirano jačanje saradnje sa Republikom Srbijom u svim oblastima, na osnovu Sporazuma o specijalnim i paralelnim vezama, realizaciji zajedničkog projekta ‘Podrinje’, a predviđen je i nastavak širenja mreže predstavništva Srpske u inostranstvu”, zaključila je Cvijanovićeva. Srna
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Sevap bi bilo ostaviti vas na vlasti ,a stvoriti kritičnu masu(taj civilni sektor sto spominješ)al sa palijama da vam duva u potiljak ,i natjerati da to sve nabrojano provedete tj da ispravite što ste zakuvali a ne da spominjete svjetsku krizu,
Koliko dugo smo “bubali”, odnosno ucili napamet taj tekst, postovana predsjednice Vlade… Gledao sam Vas kad ste sve ovo govorili i nisam stekao dojam da znate o cemu pricate….