BANJALUKA, Mandatar za sastav Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je danas u Banjaluci da je potrebno značajno poboljšati efikasnost rada javnog sektora, a da su problemi naročito izraženi u pravosuđu i drugim institucijama koje se bave imovinskim i ugovornim odnosima u privredi.
“Reforma javnog sektora podrazumijeva uspostavljanje efikasnije i efektivnije javne uprave, što dovodi do ušteda u javnoj potrošnji, a time i bolje alokacije javnih sredstava”, rekla je Cvijanovićeva predstavljajući ekspoze poslanicima u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
Prema njenim riječima, dugoročni privredni napredak nije moguć ni bez podizanja kvaliteta obrazovanja, od osnovne škole do doktorskih studija, a visok stepen neefikasnosti postoji u radu pojedinih javnih preduzeća.
“Efikasnost javnog sektora može se poboljšati, ili smanjenjem troškova, ili povećanjem kvaliteta i obima javnih usluga, a oboje je važno za uspjeh fiskalne konsolidacije u svakoj zemlji. Od reforme javnog sektora zavisi unapređenje privrednog ambijenta, jer bez efikasnih administrativnih i pravosudnih organa i dobrog obrazovanja, nije moguć ni privredni, ni društveni napredak”, dodala je Cvijanovićeva.
Ona je istakla da će reformom javnog sektora biti obuhvaćene Vlada i republičke uprave, lokalne samouprave, javna preduzeća, zdravstveni sektor, finansijski sektor, pravosuđe i borba protiv kriminala i korupcije, obrazovanje, te politike u oblasti penzijskog i invalidskog osiguranja i boračko-invalidske zaštite.
“Naš cilj je reforma Vlade i republičke uprave i bolje pozicioniranje resora koji će efikasnije i brže reagovati i djelovati u pojedinim oblastima. Time će se izvršiti bolja alokacija resursa u javnom sektoru, ukinuti nefunkcionalne agencije i upravne organizacije, a ujedno formirati resori Vlade koji će biti direktnije vezani za oblasti koje su prioritet njenog djelovanja”, kaže Cvijanovićeva i napominje da je potrebno uspostavljanje efikasne i profesionalne administracije, koja je u službi građana i privrede.
Ona je naglasila da će biti sačinjena analiza i izvršena klasifikacija radnih mjesta u strukturama državne službe, sačinjeni standardizovani opisi poslova svakog radnog mjesta i sa tim usklađena sistematizacija, ojačani kapaciteti za upravljanje ljudskim potencijalima u svim organima, te biti unaprijeđen rad upravne inspekcije.
Ona je navela da će u 2015. godini Vlada pristupiti izradi novog strateškog razvojnog dokumenta koji će definisati pravce razvoja lokalne samouprave u Republici Srpskoj u periodu 2016-2020. godine.
“Vizija razvoja podrazumijevaće uspostavljanje višetipskog koncepta lokalne samouprave, ispitivanje mogućnosti za dalju funkcionalnu decentralizaciju, razvijanje mehanizama među opštinske saradnje, te jačanje uloge mjesnih zajednica u lokalnoj samoupravi”, pojasnila je Cvijanovićeva.
Ona ističe da će biti izrađena i sveobuhvatna analiza teritorijalne organizacije Srpske, naročito imajući u vidu rezultate popisa stanovništva, domaćinstava i stanova 2013. godine i inicijative za osnivanje novih jedinica lokalne samouprave.
Cvijanovićeva je napomenula da se reformom javnih preduzeća žele uspostaviti profitabilni subjekti, uz punu odgovornost organa upravljanja za postignute rezultate.
Ona kaže da će se reformom u zdravstvenom sektoru uspostaviti daleko jači sistem odgovornosti u svakoj zdravstvenoj ustanovi, gdje svaki osnivač ustanove i njen rukovodilac snose punu odgovornost za njeno poslovanje, ne umanjujući kvalitet usluge osiguranika.
“U cilju obezbjeđenja dodatnih sredstava za finansiranje zdravstvene zaštite, Vlada je dala podršku izdvajanju dijela sredstava iz akciza na duvan i alkohol, kao štetnih proizvoda koji višestruko povećavaju rizik zdravstvenog osiguranja, na čemu će insistirati i u 2015. godini, jer je donošenje ovih zakonskih rješenja u nadležnosti zajedničkih institucija BiH”, pojasnila je Cvijanovićeva.
Ujedno, kaže Cvijanovićeva, Vlada Srpske će insistirati na povećanju obuhvata stanovništva obaveznim zdravstvenim osiguranjem, prvenstveno kroz stavljanje u vezu subvencija u poljoprivredi sa uplatom doprinosa.
Ona je istakla da je u 2015. godini cilj uvođenje trezorskog sistema poslovanja u zdravstveni sektor da bi se omogućila bolja kontrola trošenja sredstava.
“Bolnički sektor će biti uveden u trezorski sistem posredstvom resornog ministarstva, a domovi zdravlja biće uvezani posredstvom trezora jedinica lokalne samouprave, da bi svaki nivo vlasti preuzeo punu odgovornost za fiskalnu održivost sistema kojim upravlja”, precizirala je Cvijanovićeva.
Ona je najavila da će reforma Fonda zdravstvenog osiguranja, te restrukturisanje njegovih obaveza, uz iznalaženje načina za dodatne uštede, biti politika Vlade u 2015. godini.
“U okviru reforme finansijskog sektora razmotriće se objedinjavanje nadzora finansijskog sektora sa ciljem efikasnijih kontrola od jednog nadzornog organa umjesto sadašnja tri na ukupnom finansijskom sektoru, te raditi na poboljšanje propisa”, pojasnila je Cvijanovićeva.
Ona ističe da će biti izrađen novi zakon o bankama koristeći preporuke Bazelskog komiteta i međunarodnih finansijskih institucija, te direktive EU.
“U izradi propisa, posebnu pažnju ćemo usmjeriti na upravljanje rizicima bankarskog poslovanja, jačanje kontrolne funkcije Agencije za bankarstvo Srpske, sa akcentom na razvijanje posebnog režima sistemske i konsolidovane supervizije”, kaže Cvijanovićeva.
Ona je naglasila da će se radi eliminisanja loše aktive, raditi na stvaranju zakonske pretpostavke za restrukturisanje problematičnih kredita, te prodaju i prenos potraživanja po kreditima na druga pravna lica.
“Radićemo na usvajanju izmjena Zakona o investicionim fondovima, koji će obezbijediti preduslove za transformaciju zatvorenih investicionih fondova i afirmisanje industrije investicionih fondova u skladu sa međunarodnom praksom”, zaključila je Cvijanovićeva. Srna