SARAJEVO, Premijer Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da je Vlada RS uspjela da oživi nekoliko važnih privrednih subjekata i ocijenila da u privredi treba raditi još više.
“Kada je riječ o generalnom stanju u privredi, trebalo bi raditi još više. Mnogo je toga što smo sanirali u nekoliko važnih subjekata koji su bili osuđeni na propast i bili gotovo umrli, ali uspjeli smo da ih oživimo”, rekla je Cvijanovićeva za “N1”.
Ona je istakla da Vlada na taj način doživljava i priču u vezi sa Rudnikom željezne rude (RŽR) “Ljubija” i to kao šansu i mogućnost da ponovo bude nosilac razvoja tog kraja.
“Sa aspekta onog što je radila Vlada, smatramo da je konačna odluka na narodnim poslanicima koji su slobodni da ocijene da li treba ili ne ići u jedan ovakav pravi posao. Na njima je konačna odluka”, rekla je Cvijanovićeva.
Cvijanovićeva je naglasila da poslanici imaju dovoljno elemenata da procijene situaciju u vezi sa “Ljubijom”, odnosno da odluče da li je sada došlo vrijeme za to ili treba čekati neko drugo.
“Vlada je procijenila da je to vrijeme došlo sada i da imamo ponudu koju ne smijemo da propustimo. Bilo bi neozboljno da je ignorišemo”, smatra Cvijanovićeva.
Govoreći o tome da li će odluka Vlade o prodaji državnog kapitala RŽR “Ljubija” biti podržana u Narodnoj skupštini zbog nesuglasica sa DNS-om, Cvijanovićeva je navela da tu ne vidi “neke teške nesuglasice”, već različit pristup jednom veoma važnom pitanju.
Predsjednik Vlade Republike Srpske kaže da je čula neke zahtjeve od skupštinskog Odbora za privredu da Vlada povuče ovu tačku.
“Ne vidim zašto povlačiti tačku kada poslanici imaju priliku da kažu da ili ne jednom takvom prijedlogu. Mislim da je najnormalnije da se odluka, kako je to i zakon propisao, upravo donosi u parlamentu”, kaže Cvijanovićeva.
Ona je rekla da ne vidi nikakve poremećaje kada je riječ o radu koalicije jer ovo nije jedino pitanje u vezi sa kojim su imali različite stavove.
Cvijanovićeva je navela da je pitanje RŽR “Ljubija” ispolitizovano do te mjere da privuče pažnju, što je razumljivo jer je riječ o važnoj stvari koja zaslužuje pažnju, ali da je Vladi RS važno da čuje stavove “i jednih, i drugih, i trećih”.
Premijer RS naglasila je da, kada je riječ o protestima radnika “Mitala”, poštuje stavove svih radnika, ali da smatra da je umjesto bavljenja suštinom, i ovdje došlo do politizacije jednog važnog pitanja.
“To je sada jedan mrtav dio prijedorske regije i mi imamo želju da ga oživimo. Razumijem zabrinutost radnika, ali i Vlada je zabrinuta da bi se moglo desiti da i ovaj aranžman sa “Mitalom” nakon nekoliko godina bude iscrpljen i da se onda svi uhvatimo za glavu i pitamo šta dalje?”, kaže Cvijanovićeva.
Ona je pojasnila da postoje dvije ponude koje imaju sasvim dovoljno popisane i predočene elemente po kojima su se izjašnjavali ponuđači, kao i određene garancije za realizaciju jednog takvog posla.
“Razumijem radnike, ali plašim se da ne gledamo široku sliku i da razmišljamo šta bi se moglo desiti ako mi budemo odbijali ljude koji su zainteresovani da razvijaju određene poslove i unapređuju djelatnosti u nekim područjima, a ovo je jako važno područje”, navela je Cvijanovićeva.
Kada je riječ o sudskom sporu koji je Vlada RS vodila zbog neplaćenih poreza, ona je istakla da ta procedura nije okončana jer Poreska uprava radi novu analizu, koja će biti predočena.
Predsjednik Vlade RS naglasila je da je prije nekoliko godina taj postupak bio završen od Poreske uprave i da su utvrdili dugovanja od gotovo 50 miliona KM, te da je predmet bio na sudu.
“Sud je rekao da ne smatra da su u potpunosti validni svi elementi koje je Poreska uprava uzela u razmatranje i uradila analizu. To je sada vraćeno ponovo u proceduru i Poreska uprava radi novi postupak”, kaže Cvijanovićeva.
Govoreći o kompaniji iz Vijetnama koja je zainteresovana za bijeljinsku “Šećeranu”, Cvijanovićeva je istakla da želi da vjeruje da će to biti okončano na pozitivan način.
Ona je rekla da su prethodnih godina vođeni razgovori sa nekoliko zainteresovanih kompanija, od kojih su neki pozicionirani i na evropskom i svjetskom tržištu.
“Ne mogu to još da garantujem. Vlada se bavila tim pitanjem, resorno ministarstvo nas je upoznalo dokle se došlo u razgovorima i taj postupak ide dalje”, navela je Cvijanovićeva.
Ona je istakla da je uobičajeno da radnici, odnosno sindikati u njihovo ime, izlaze sa određenim zahtjevima i da imaju određene pritužbe.
“To je jedna dimenzija, a druga dimenzija je šta raditi i na koji način praviti neke poteze da dođete do stvarnog poboljšanja, kako unaprijediti radnička prava i kako obezbijediti da imaju veću sigurnost kada je riječ o zaposlenju?”, naglasila je Cvijanovićeva.
Kada je riječ o “Alumini”, Cvijanovićeva je rekla da radnici nemaju pritužbe kada je riječ o poslodavcu i istakla da su svjesni da ta kompanija može da garantuje sigurnost, ne samo njima i njihovim porodicama, već i budućim pokoljenjima iz tog kraja i u cijeloj Republici Srpskoj.
“Nezadovoljstvo radnika vezano je za neizvjesnost u koju su dovedeni zbog različitih odluka sudova koji su presuđivali u predmetima koji su relevantni za funkcionisanje te kompanije”, kaže premijer Srpske.
Ona je rekla da je Vlada Srpske 2013. godine intervenisala, želeći da fabrika uđe u stečajni postupak upravo da bi bili utvrđeni svi odnosi i da bi bila garantovana perspektiva za jednu kompaniju koja ima potencijal.
Cvijanovićeva je navela da je “Allumina” suviše važna za svakog čovjeka iz tog kraja i za Republiku Srpsku da bi se predavali i da očekuje da dođe do pozitivnog ishoda koji će garantovati dalje zaposlenje.
“To je moćna kompanija koja je u stanju da plasira nove proizvode, da unapređuje svoj tehnološki rad, da vodi računa o radnicima, da servisira svoje obaveze. Suočena je sa brojnim nasljeđenim problemima, ali odgovara izazovima vremena”, istakla je Cvijanovićeva i dodala da je u inrteresu Vlade da se postupak što prije okonča. Srna