SARAJEVO, Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović okarakterisala je kao lakrdiju neusvajanje seta zakona o akcizama u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, ističući da će to mnogo uticati na planirane aktivnosti na koje su se svi u BiH obavezali Reformskom agendom, koja je zajednički projekat svih nivoa vlasti.
“Sve procjene o ekonomskom i privrednom rastu koje su iznijele međunarodne finansijske organizacije sada će opasti, jer će izostati podrška koja je trebalo da dođe kroz nove ili dodatno povećane akcize”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona pojašnjava da to znači da će izostati mnoge aktivnosti na izgradnji auto-puteva i puteva koje posljedično treba da vuku za sobom neke druge uslužne i sve druge djelatnosti i koje zajedno treba da bilježe bolji, stabilniji i veći rast nego što je to do sada bio slučaj.
“Imate ljude koji se obavežu, uđu u aranžman koji se zove Reformska agenda, daju podršku priči za aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom /MMF/ koji nudi stabilniju podlogu za provođenje mnogih važnih reformi potrebnih svima u BiH i na kraju, kada dođete do momenta glasanja, opet uđete u sferu politikanstva i ne izglasate tako nešto”, ukazuje Cvijanovićeva.
Prema njenom mišljenju, neusvajanje seta zakona o akcizama vezano je i za drugi suštinski problem, osim tog nepoštenja i nedosljednosti među različitim nivoima vlasti u BiH.
“Otkriva se i ogoljuje činjenica da su političke partije koje čine vlast na nivou BiH zapale u teške probleme i političke krize. SDA je jedan primjer. Ostali su bez pola kluba i ne mogu da uspostave stranački pristup određenom važnom pitanju i izglasaju to”, pojašnjava Cvijanovićeva.
Ona navodi da partije iz Saveza za promjene spekulišu u okviru svega toga i pokušavaju da izvuku neki politički poen, politički profit, a u stvari padaju u rupu koju su iskopali.
“Oni su pokazali toliko strašan nedostatak kredibiliteta da više nema mogućnosti da se to opere bilo kojom vodom”, smatra Cvijanovićeva.
Ona je podsjetila da je u tri posljednja razgovora sa predstavnicima MMF-a Svjetske banke rekla da neće biti usvojen set zakona o akcizama, što se, nažalost, i obistinilo.
Naglasivši da je Republika Srpska u ovom slučaju svoj dio posla uradila davno, Cvijanovićeva je rekla da je Srpska iz tih povećanih prihoda od akciza namjeravali da obezbijedi dodatna sredstva i poljoprivrednicima.
“Oni znaju da bi dobili dodatnih bar 10 miliona KM u odnosu na agrarni fond kojim raspolažu, što je značajno. Isto tako bi posredno bila obezbijeđena i podrška Fondu zdravstvenog osiguranja”, navela je Cvijanovićeva. Srna