BANJALUKA, Prioritet prioriteta Vlade RS jeste da zaista dođe do rasterećivanja privrede, jer će to posljedično obezbijediti druge pomake, bolju naplativost svih obaveza za penzijski i zdravstveni fond. Predstoji niz mjera u zdravstvenoj sferi. Uvođenje discipline je prioritet, moramo da budemo racionalni pri trošenju.
Rekla je to “Glasu Srpske” predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović ocijenivši godinu na izmaku kao punu izazova. Naglasila je da je vođeno mnogo akcija, ali da je Vlada cijelo vrijeme bila posvećena raščišćavanju sistema. Najavila je donošenje zakona o platama u RS.
– Za istu vrstu posla u različitim institucijama postoji ogroman raskorak, pogotovo na nivou BiH u odnosu na RS. Za to nema logike i moraćemo da se ponašamo racionalno. Na nivou BiH promjena ne zavisi samo do nas, a u RS ćemo ići u izradu zakona o platama kako bi bilo više pravednosti – kazala je ona.
*Kada ste izabrani za premijera rekli ste da će prioriteti Vlade biti mjere za rasterećenje privrede, zapošljavanje, povećanje efikasnosti institucija i borba protiv korupcije. Šta je od toga urađeno?
CVIJANOVIĆ: Godina je svakako bila prepuna izazova. Većina stvari koje sam navela u ekspozeu u potpunosti je sprovedena, a neke stvari su kontinuirane i sprovodiće se i u idućem periodu. Važno je da je održana finansijska stabilnost, iako je bilo puno izazova. Na kraju godine suočili smo se sa izazovima zbog izostanka novca MMF-a i “Elektroprenosa BiH”, ali smo uprkos tome uspjeli da izvršavamo obaveze. O pitanju povećanja efikasnosti institucija, u većini ministarstava broj starih predmeta je skoro sveden na nulu, a postignuta je i ažurnost aktuelnih predmeta. Problema ima u Ministarstvu rada koje se bavi kompleksnim pitanjima i nismo mogli da postignemo rezultat kao kod drugih. Tu ćemo angažovati dodatni broj pravnika koji će raditi na smanjenju predmeta.
Imali smo bezbroj problema u sistemu, ali se primjećuje određen pomak. Zbog preraspodjela i ušteda uspjeli smo da ranije umanjene plate povećamo za pet odsto. Donijeli smo hrabre odluke kao što je povećanje penzija za 3,5 i od januara za dva odsto. Izuzetno je važno to što postoji redovnost isplata. Intervenisali smo tamo gdje su primijećene devijacije. Vođeno je mnogo akcija i bili smo cijelo vrijeme posvećeni raščišćavanju u sistemu. Donesene su mjere za rasterećenje privrede za koje očekujem da će omogućiti poslodavcima da lakše rade, a ako lakše rade, postoje i veće garancije za radnike da će zadržati sva prava. Uvođenje neoporezivog dijela plate i neuvođenje parafiskalnih nameta svakako će posljedično dovesti do očuvanja i stvaranja novih radnih mjesta. I akcioni plan za zapošljavanje je dao rezultat.
* Briga za javna preduzeća trebalo je da identifikuje kuda se odliva novac. Jeste li to otkrili?
CVIJANOVIĆ: To se desilo. Sve se svodi na to kako poslujete i organizujete rad preduzeća, da li ste usmjereni na prioritetne potrebe ili se ponašate ležerno. Potrebna je disciplina od prvog pa do posljednjeg čovjeka u preduzeću i reorganizacija čime se sprečava odlivanje sredstava i to je urađeno. Ima još stvari koje treba uraditi. Nedovoljno je da “Šume” budu samo stabilne, one moraju da donose profit. U nekim preduzećima je to teže postići, imaju višak zaposlenih, ali smo se opredijelili da zadržimo radnike i da mjerama obezbijedimo stabilnost. Troškovi su smanjeni i u “Željeznicama RS”, iako one veoma teško posluju. Glas Srpske