BANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da je kredit od 300 miliona dolara Republici Srpskoj odobren po povoljnim kamatnim stopama.
“Riječ je o povoljnim kamatnim stopama, koje bi inače dobili samo pod `prijateljskim uslovima` da smo mogli da ih povlačimo na neki drugi način”, rekla je Cvijanovićeva novinarima u Banjaluci.
Ona je navela da su predstavnici Srpske sa kreditorom razgovarali nekoliko mjeseci u vezi sa uslovima ovog zaduženja.
Vlada Republike Srpske donijela je nedavno odluku o prihvatanju zaduženja Srpske od 300 miliona dolara prema Fondu “Global bankorp komoditis end investment” /Global Bancorp Commodities & Investment/. Srna
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ova se u kredite razumije ko Mara u kriv čunak. Prvo, ovo nije kredit nego kratkoročna pozajmica (za jednu državu je tako) i samim tim i već zbog toga je nepovoljan. Drugo, kamatna stopa od 3% bi bila povoljna da se kredit podiže u valuti za koju je vezana domaća valuta (KM/EUR), ili za koju je vezana privreda zemlje koja se zadužuje. Konkretno, ne radi se ni o jednom ni o drugom. Treće, gospođa (a ni njen šef-kapo di tuti kapi) ne kažu (objavljuje) koliki su troškovi kredita, a ubijeđen sam da su oni isti, ili čak veći, od troškova po kamatnoj stopi. Treće, kako si ukalkulisala (predvidjela da pokriješ) rizik kursnih razlika. Nikako, naravno. Tako ispada da je ovo čista kocka države (kursne razlike mogu biti pozitivne, ali i negativne), a ne neko plansko i realno zaduživanje. Znači, država nastavlja da se kocka preko leđa naroda, što je dokazano neuspješno činila sve ove godine iza rata (o ratnom kockanju nekom drugom prilikom). Četvrto, ovako nepovoljne pozajmice mogu da se uzmu samo onda kad postoji jasan i realan plan utroška sredstava, čega u konkretnom slučaju očigledno nema. Naprotiv, taj plan sigurno postoji i njega zna jedna manja grupa odabranih ljudi. To sigurno neće biti investicija u proizvodnju (privredni razvoj), pa je i kao takav ovaj kreditni (kockarski) aranman osuđen na neuspjeh (propast). Naravno, kao i ostale, i ovaj kockarski račun platiće neko drugi – narod. Umjesto toga, gospođa (gospoda gospodari naših obespravljenih života) bi mogla da stvori preduslove za privlačenje stranih investicija, tako što će krenuti sa iskorjenjivanjem mita i korupcije, ne krčmiti (poklanjati) prirodne resurse maloj grupi odabranih koji ih onda preprodaju uz debele zarade, smanjti namete privrednim subjektima (posebno stenim) koji žele da investiraju u RS, prekinuti praksu optisa dugova (PDV, doprinosa, struje) odabranim poslunicima, skinuti etiketu sa RS kao mafijaške i kriminalne države, itd., itd. Drugim riječima, gospođa, a ni ostali oko nje, nema nikakvog pojama o poslu kojim se bavi i za koji prima ogromnu platu. Uostalom, oni koji su je tu postavili (stranci) nemaju ni potrebu da tu imaju kvalitetne stručnjake nego pslušnike sa kojima mogu komunicirati na svom jeziku.
Vracaju se pokradene drzavne pare nazad.