BANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da se još nisu stekli uslovi za potpisivanje Reformske agende, jer tekst tog dokumenta još nije usaglašen.
“Vlada Srpske očekuje da se uvaže komentari koje su dala naša ministarstva, što još nije slučaj”, rekla je Cvijanovićeva, na pitanje da li su se stekli uslovi da premijeri Srpske i Federacije BiH, te predsjedavajući Savjeta ministara BiH sutra potpišu Reformsku agendu.
Cvijanovićeva je dodala da je potrebno i da se međunarodne finansijske institucije, poput Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/ i Svjetske banke, konkretno odrede na koji način će, pod kojim uslovima i u kojem dijelu podržati definisane reforme, a razgovori tek treba da počnu.
“Takođe, tu mora postojati jasno opredjeljenje da nijedan nivo vlasti ne može blokirati ono o čemu se svi usaglase. Nažalost, takav dokaz kredibilnosti još nemamo od nivoa BiH jer su odbili da u Parlamentarnoj skupštini ratifikuju aranžman sa Svjetskom bankom”, napominje Cvijanovićeva.
Ona je istakla da je time parlamentarna većina na nivou BiH, u kojoj učestvuju i SDS i PDP-NDP, vrlo smišljeno blokirala sredstva za koja su se dva entiteta kvalifikovala po osnovu reformi koje su proveli u prethodnom periodu, a što za Republiku Srpsku iznosi oko 35 miliona KM.
“Pošto u javnim nastupima predstavnici ovih stranaka kažu da namjeravaju i ubuduće blokirati kreditna sredstva za budžet Srpske, onda baš i ne vidim poentu u tome da bilo šta potpisujemo, jer se ta agenda i zasniva na podršci međunarodnih finansijskih organizacija”, navela je Cvijanovićeva.
Ona je napomenula da su glavni nosioci reformskih aktivnosti upravo entiteti i da Srpska zato insistira da se uvaže njeni stavovi.
“Nažalost, to se ni ovaj put nije desilo, već su ponovo počele da se plasiraju kojekakve dezinformacije da Srpska nešto blokira. To nije tačno, ali je tačno da pojedinci insistiraju na ‘manifestaciji i slanju nekog pozitivnog signala’, a niko se ne bavi suštinom, niti time kako implementirati obaveze koje su tako rogobatno definisane u originalnom tekstu Agende. Tamo, između ostalog, piše i da se treba djelovati u pravcu privatizacije elektro-energetskog sektora, a koliko znam, tome se protive ne samo vladajuće, već i opozicione stranke u Republici Srpskoj, pa zašto bih ja, kao premijer, to potpisala”, zapitala je Cvijanovićeva. Srna