BANJALUKA, Predsjednica vlade Republike Srpske Željka Cvijanović ocijenila je da je Investiciono-razvojna banka /IRB/ Republike Srpske uradila svoj dio posla, te da su toga svjesni i ljudi iz Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/.
Cvijanovićeva je istakla da je s obzirom na vrijeme krize, kada su bila teške vremena za privredu u cjelini, ova banka bila jedan od mehanizama da se očuvaju radna mjesta i da se zadrže mnoge poslovne aktivnosti u sferi realnog sektora.
“IRB je ispunila svoj zadatak, a još mnogo toga može da ponudi i privredi, ali i građanima Republike Srpske. Vidjeli ste da se niz različitih kredita plasira putem IRB-a, te da smo tamo stigli i do mladih i kreditiranja njihovih stanova”, rekla je Cvijanovićeva novinarima u Banjaluci.
Ona je istakla da je IRB sistemski važna institucija Republike Srpske.
“Zajedno sa MMF-om radićemo na unapređenju njenog poslovanja, a priče o tome kako dolazi do njenog kolapsa ne stoje, jer IRB gotovo uvijek na svojim računima ima oko 100 miliona KM, kojim može hitno da interveniše”, rekla je Cvijanovićeva.
Predsjednik Vlade Republike Srpske je istakla da je ono na čemu se radi već neko vrijeme, kada je riječ o MMF-u i razvojnim bankama u oba entiteta BiH, zahtjev da se odlučivanje koncentriše isključivo na organima investiciono-razvojne banke.
“To smo i uradili, dakle ne utičemo ni na koji način niti odlučujemo kada je riječ o normalnim aktivnostima i ono čime se ova banka bavi”, rekla je Cvijanovićeva.
Odgovarajući na pitanje o tome da se razvojne banke nalaze u povlaštenom položaju u odnosu na komercijalne, Cvijanovićeva je ocijenila da je to zato što su razvojne banke drugačije koncipirane.
“One nisu koncipirane po uzoru na poslovne banke i mogli ste da vidite da posluju na sasvim drugačiji način”, dodala je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, postoje i određene ideje MMF-a da ih treba dovesti u ravan sa poslovnim bankama. Srna