SARAJEVO – Dva člana Predsjedništva BiH Željko Komšić i Željka Cvijanović šakom i kapom su iz budžetske rezerve podijelili 200.000 KM raznim udruženjima građana, javnim ustanovama i pojedincima.
Najbolje je prošao Savez studenata Fakulteta fizičkog vaspitanja i sporta Banjaluka koji je od srpske članice Predsjedništva BiH Željke Cvijanović za organizaciju „Studentskih sportskih igara 2024“ dobio 30.000 KM.
Cvijanovićeva je bila široke ruke i prema „Udruženju mladih ekonomista“ iz Banjaluke za čiji projekat „Kupuj Domaće 2024“ je dala 25.000 KM.
Udruženje za društveni i ekonomski razvoj „Nebo“ iz Banjaluke za projekat „Put ka samostalnom životu – mladi sa invaliditetom“ iz budžetske rezerve je počastila sa 20.000 KM.
Srpska članica Predsjedništva BiH mislila je i na demobilisane borce, pa je Boračkoj organizaciji „9. Januar“ iz Šekovića na ime finansijske podrške odobrila 8.000 KM.
Po 6.000 KM dobili su Kuglaški klub „Borac“ iz Banjaluke i Udruženje građana „Prava priča“ iz Pala, a „samo“ 3.000 KM iz budžetske rezerve BiH odobrila je Humanitarnoj organizaciji „Odbor za zaštitu prava Srba u FBiH“ iz Bijeljine.
Hrvatski član Predsjedništva BiH Željko Komšić najviše para iz budžetske rezerve, 15.000 KM dao je Trećoj gimnaziji Sarajevo za realizaciju projekta sa školom iz Japana (Kaichi Nihonbashi Gakuen – KNG), ali se ne navodi o kakvom projektu je riječ.
Komšić je mislio na svoje bivše saborce iz Armije BiH, pa je tako 10.000 KM dao Udruženju „Tri nula šest“ iz Travnika za izgradnju i svečano otvaranje spomen-obilježja „General Mehmed Alagić Ljiljan – Ljuta greda Vlašić“.
Po 10.000 KM dao je opštini Bužim za organizovanje manifestacije „Slobodarski dani viteškog grada Bužim“ i Udruženju „U tuđoj avliji“ iz Travnika na ime podrške za 14. skup bosanskohercegovačke dijaspore koji će biti održati 12. oktobra 2024. godine u Štutgartu.
Udruženje za promociju i unapređenje zdravlja „Generacija“ od Komšića je dobilo 7.000 KM za uspostavljanje Centra za promociju i unapređenje zdravlja Kantona Sarajevo, dok je 6.000 KM dao Udruženju „Slovo Gorčina“ iz Stoca za podršku Festivalu kulture „Slovo Gorčina 2024“.
Nekoliko udruženja i ustanova dobilo je po 5.000 KM, a da bi pokazao da je hrvatski član Predsjedništva BiH, Komšić je taj iznos dao i za renoviranje dijela župne kuće u Župi Presvetog Srca Isusova Kongora iz Tomislavgrada.
TI BiH: U izbornoj kampanji novac se dijeli bez mjerljivih kriterija
U Transparency Internationalu (TI) BiH kažu da je finansiranje udruženja građana sa svih nivoa vlasti prepoznato kao svojevrsni izvor korupcije te da je kroz brojne strategije prepoznato kao problem.
Istraživanje koje su radili prije par godina pokazuje da se u izbornoj kampanji novac dijeli raznim udruženjima bez javnog poziva i bez mjerljivih kriterija.
„Imamo takve trendove koji pokazuju da se to češće radi u izbornoj kampanji. Postoji potreba da se uvedu jasni i mjerljivi kriteriji i javni pozivi za dodjelu takvih sredstava“, kaže portparol TI BiH Srđan Traljić.
Udruženja često pomažu i članovi predsjedništva BiH ili predsjedavajući i zamjenici predsjedavajućeg Savjeta ministara, što je i ovdje slučaj s obzirom na to da je Košarac i zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara.
Široke ruke i Košarac i Helez
Pored članova Predsjedništva, pare iz budžetske rezerve dijelili su i čelnici Savjeta ministara BiH, pa je zamjenik predsjedavajućeg i ministar odbrane Zukan Helez udruženjima i ustanovama podijelio 25.000 KM.
I Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac u posljednjih mjesec dana podijelio je iz budžetske rezerve desetine hiljada maraka za finansiranje rada udruženja, od kojih su neka osnovana tek prije nekoliko mjeseci.
Tako je 19. septembra donio odluku o interventnom korištenju sredstava tekuće rezerve kojom udruženju „Centar za promociju evropskih standarda“ (CES) iz Banjaluke daje 5.000 KM.
Inače, ministar Košarac je 11. septembra ove godine potpisao odluku kojom je teniskom klubu „Mihajlo i Milica“ dao takođe 5.000 KM, a kao pomoć za podršku u organizaciji turnira. Zakonski zastupnik kluba je Milan Ruduljić, a kojeg je Srpska demokratska stranka (SDS) optužila da u Košarčevo ime kupuje glasove za predstojeće izbore.
Napominje da je jedina regulativa u ovoj oblasti Zakon o sprečavanju sukoba interesa, gdje javni funkcioneri ne mogu istovremeno biti na čelu udruženja koja dobijaju javna sredstva.
„Ova oblast se mora bolje regulisati, što naglašavaju i revizori u svojim izvještajima, a što je prepoznato i kao problem kroz Strategiju za borbu protiv korupcije. Međutim, za sada, malo toga se uradilo“, zaključuje Traljić.
Pravo da dijele budžetsku rezervu u BiH ima šest funkcionera i to članovi Predsjedništva BiH, predsjedavajući Savjeta ministara i dvojica njegovih zamjenika.
Oni taj novac mogu da podijele kome žele, ali odluka o tome mora biti objavljena u „Službenom glasniku BiH“.
CAPITAL: D. Momić – D. Tovilović