BANJALUKA, Ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Pepublike Srpske Željka Cvijanović rekla je da je cilj projekta reforme poslovne registracije, koji je pokrenulo Ministarstvo, da se podnosiocu zahtjeva omogući da firmu otvori u što kraćem roku i uz što manje troškove.
Cvijanovićeva je istakla da je Ministarstvo za ekonomske odnose i regionalnu saradnju, pokrećući ovaj projekat, u taj proces uključilo i druga ministarstva i institucije kako bi se formirala odgovarajuća radna grupa koja bi definisala sasvim novi koncept poslovne registracije u Srpskoj.
Ona je za “Večernje novosti” izjavila da je riječ o temeljitoj reformi koja bi trebalo da doprinese unapređenju poslovnog ambijenta, što je glavni cilj.
“To je vrlo ambiciozan program koji podrazumijeva da se registracija preduzeća obavi maksimalno u roku tri dana, da budu višestruko manji troškovi nego ranije, a da se podnosiocu zahtjeva omogući da to sve završi uz veoma malo proceduralnih koraka”, navela je Cvijanovićeva.
Ona je pojasnila da je cijela BiH rangirana jako loše kada je riječ o poslovnom ambijentu, kao i da proces registracije preduzeća sada traje i po nekoliko sedmica, dok se troškovi kreću od 1.200 do 1.500 maraka.
“Prema planu ove reforme, umjesto nekoliko sedmica, postupak registracije će biti skraćen na tri dana, a umjesto 1.200 ili 1.500 ti troškovi će se kretati od 200, do maksimalno 400 maraka. Vlada još razmatra i treba da izradi troškovnik, a ići ćemo na najjeftiniju varijantu”, naglasila je Cvijanovićeva.
Ona je potvrdila da je predviđeno uvođenje jednošalterskog sistema, što znači da će onaj ko želi da započne poslovanje, kompletnu dokumentaciju o registraciji preduzeća donijeti na jedan šalter i poslije tri dana doći po dokument o registraciji.
“Predvidjeli samo da sav posao obavlja već postojeća Agencija za posredničke, informatičke i finansijske usluge /APIF/. Razmatrali smo i mogućnost da se formira potpuno nova agencija, ali smo smatrali da treba da stavimo u pogon sve što već imamo”, navela je Cvijanovićeva i dodala da je to u sklopu opredeljenja da se ne prave nove institucije i da se izvrši racionalizacija institucionalnog okvira.
Cvijanovićeva je naglasila da je to samo prva faza ove reforme, koja je predviđena da traje godinu dana do potpune primjene, a biće u potpunosti okončana u decembru iduće godine.
“Naš je cilj da to bude podsticajno, ne samo za strane investitore koji žele da otvore preduzeće u Srpskoj, nego za svakoga ko želi da započne svoj biznis, da ima mogućnost da uradi u kratkom periodu i da ga to ne košta puno. Na kraju da doprinese i većem zapošljavanju, što je i krajnji cilj”, naglasila je Cvijanovićeva.
Odgovarajući na pitanje o mogućnosti elektronskog podnošenja zahtjeva za registraciju, ona je rekla da je to druga faza i da bi to mogao da bude veliki iskorak u odnosu čak i na neke druge zemlje koje imaju daleko bolji ambijent za poslovanje.
“Ona je zahtjevnija i daleko skuplja, podrazumijeva i obezbjeđivanje adekvatnog softvera, što zapravo i predstavlja najveću stavku u troškovima. Tada će biti moguće da podnosilac zahtjeva sve to uradi onlajn, odnosno elektronskom registracijom”, dodala je Cvijanovićeva. Srna