BANJALUKA, Mandatar za sastav Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je danas da će Vlada definisati strategije razvoja Investiciono-razvojne banke i Garantnog fonda Srpske, da bi ove institucije još jasnije bile pozicionirane kao glavni oslonci privrednog razvoja Republike Srpske.
“Dodatno ćemo razvijati sektor osiguranja i izraditi propise za postepenu liberalizaciju cijena u obaveznim osiguranjima u saobraćaju i izmijeniti Zakon o društvima za osiguranje”, rekla je Cvijanovićeva u Banjaluci, predstavljajući ekspoze u parlamentu Srpske.
Ona je istakla da će Vlada Republike Srpske, u okviru strukturalnog dijaloga, i u narednom periodu insistirati na redefinisanju mjesta i uloge Suda i Tužilaštva BiH, kao i Visokog sudskog i tužilačkog savjeta, posebno vodeći računa o ustavnom uređenju i nadležnostima Republike Srpske.
“S ciljem uspostavljanja i jačanja vladavine prava u narednom periodu, borba protiv organizovanog kriminala i korupcije imaće primarnu ulogu, jačanjem pretpostavki za nesmetan rad tužilaštva i svih institucija zaduženih za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije”, dodala je Cvijanovićeva.
Ona je naglasila da obrazovanje ima ključnu ulogu u razvoju svakog društva i zato će imati posebno istaknuto mjesto u radu Vlade Republike Srpske.
“Treba ga posmatrati kao cjelinu, tako da samo cjelovita reforma obrazovnog sistema može donijeti uspješne rezultate. Međutim, za takvu reformu nije dovoljan samo angažman Vlade, već šire društvene zajednice”, rekla je Cvijanovićeva.
Mandatar za sastav Vlade Republike Srpske je najavila da će se raditi na donošenju novog zakona o visokom obrazovanju, koji će još više približiti visoko obrazovanje evropskom i vratiti ga na kolosijek uspješnih i provjerenih vrijednosti.
Govoreći o politikama u oblasti penzijskog i invalidskog osiguranja, Cvijanovićeva je navela da se situacija postepeno poboljšava, ali da i dalje nije zadovoljavajuća.
“Uočavaju se pozitivni trendovi u strukturi penzija, jer se povećava procenat korisnika starosne, a smanjuje procenat korisnika invalidske penzije, zatim smanjuje broj priznatih prava u jednoj godini, naročito broj invalidskih penzija, i postepeno se povećava efektivna starost korisnika starosne penzije na dan ostvarivanja prava”, pojasnila je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, iako su dosadašnje reforme imale pozitivne efekte u smislu usporavanja rasta broja korisnika prava, penzioni sistem i dalje je ranjiv, jer najvažniji indikator sistema, odnosno odnos broja osiguranika prema broju korisnika prava i dalje nije na zadovoljavajućem nivou, prvenstveno kao posljedica demografskih kretanja, te sive ekonomije i rada na crno.
“Vlada će ovom pitanju u narednom periodu posvetiti posebnu pažnju”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je naglasila da će u oblasti boračko-invalidske zaštite i zaštite civilnih žrtava rata, Vlada obezbijediti redovnost isplate ličnih i porodičnih invalidnina, godišnjeg i mjesečnog boračkog dodatka, te naknade odlikovanom borcu, i u skladu sa raspoloživim sredstvima, obezbijediti rast osnovice za obračun ličnih i porodičnih invalidnina.
“Vlada će izvršiti isplatu preostalih nepovratnih novčanih sredstava, a u prvoj polovini 2015. godine završiti zbrinjavanje dodjelom stambenih jedinica. Nakon toga, Vlada će, u skladu sa finansijskim mogućnostima i na osnovu dogovora sa ovim kategorijama, nastaviti aktivnosti na njihovom stambenom zbrinjavanju, što se odnosi na one koji nisu bili obuhvaćeni ovim programom, a ispunjavaju potrebne uslove”, najavila je Cvijanovićeva.
Ona kaže da će boračke kategorije i civilne žrtve rata i dalje uživati punu podršku Vlade kada je riječ o zakonom predviđenim davanjima, stambenom zbrinjavanju ili njihovim programskim aktivnostima.
“Vlada će, u saradnji sa Boračkom organizacijom i udruženjima proisteklim iz odbrambeno-otadžbinskog rata, raditi na izradi programa za zapošljavanje boračkih kategorija”, zaključila je Cvijanovićeva. Srna