BANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je danas u Banjaluci da aranžman sa MMF-om zvanično nije raskinut, ali da bi se u slučaju neizvršenja predviđenih obaveza morao preispitati.
Cvijanovićeva je rekla da su svi nivoi vlasti u BiH upozoreni od MMF-a da bi dodatni izdaci na bilo kojem nivou BiH, koji bi podrazumijevali povećanja plata i troškova za plate, mogli da ugroze i dodatno ugrožavaju taj aranžman.
“To upozorenje se odnosi na odluku Savjeta ministara, donesenu prije nekog vremena, i mislim da se priprema i zakon da se povećavaju plate policiji. To je dodatno opterećenje za aranžman i mislim da MMF nama, s obzirom na to da je riječ o zajedničkoj inicijativi nas i Evropske unije, gleda kroz prste i to odugovlači. Da je neko drugi u pitanju, oni bi to davno presjekli i rekli da je ovo završena priča”, rekla je Cvijanovićeva novinarima.
Ona je navela da bi se u slučaju neizvršenja, pomenuti aranžman, koji je BiH potpisala u septembru prošle godine, morao preispitati, te da bi se moralo pristupiti zaključenju nekog novog s obzirom na to da prijašnji nije pokazao održivost.
“Mi smo u Srpskoj prije pola godine izvršili sve svoje obaveze i ostao je manji dio koji se odnosio na Federaciju BiH. Taj dio je, koliko znam, izvršen. Ostale su obaveze na nivou BiH i odnose se i na zakon o akcizama i još nekoliko zakona u vezi sa bankarskim sektorom i osiguranje depozita”, pojasnila je Cvijanovićeva.
Premijer Srpske je ponovila da je aranžman sa MMF-om za Vladu završena priča, te da su, kada je riječ o onome što se dešava na nivou BiH, pokušali da pomognu preko poslaničkog kluba SNSD-a.
“Pokušali smo da pomognemo da se taj dio posla u jednoj fazi obavi, ali nije, i mi s tim nemamo ništa, niti imamo mogućnosti da nešto uradimo”, poručila je Cvijanovićeva.
Ona je rekla da MMF u vezi sa aranžmanom ne može vječno čekati BiH, iako postavlja rastegljive uslove.
“Moj stav je da nema političke klime da se bavimo ovim pitanjem. Ne vidim poentu da pregovaramo nanovo ako će se tamo naći, a sigurno će se naći, isti ili slični uslovi. Imamo već jedan aranžman koji nismo u stanju da održimo a znamo da će se neke obaveze prosto preslikati u novom aranžmanu”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je s tim u vezi dodala ne vidi poentu pregovora ako se godinama ne ispunjava ugovorna obaveza BiH sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj /EBRD/, iako se ista našla i u Pismu namjere i aranžmanu sa MMF-om.
“Oni neće pobjeći od te teme, jer postoji zatvoreni sistem kada se dođe u sferu međunarodnog finansiranja i određenih projekata koji su važni i društveno korisni”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je ponovila da bi o tome mogla pričati neka nova vlast, 2019. godine, jer bi tada trebalo da postoji neka nova struktura ili ambijent.
“Nije realno da se ove godine priča o istoj temi”, rekla je premijer Srpske.
Ona je istakla da nisu ugroženi aranžmani i dogovori sa međunarodnom zajednicom i organizacijama u vezi sa podsticanjem i podrškom zapošljavanju, dodavši da se to posebno odnosi na podršku iz Svjetske banke.
“Mi smo u Vladi to usvojili i uputili u Narodnu skupštinu. Riječ je o podršci od nekih 21 milion evra ili 40 miliona KM. U narednih četiri godine podrazumijevalo bi se refundiranje troškova poslodavcima za novo zapošljavanje”, rekla je Cvijanovićeva.
Premijer Federacije BiH Fadil Novalić je rekao da je i tokom ranijih pregovora sa MMF-om u Vašingtonu rečeno da rok koji su im dali nije vječan, te da postoje propozicije.
“Zbog složenosti i nastojanja EU da nekako pomognu BiH, rekli su da će nas tolerisati još neko vrijeme. Naravno, sve se odnosi na akcize, ali moram pojasniti da su akcize na naftu sasvim nešto drugo, jer idu u opštu potrošnju a ovo su putarine. One su u BiH 25 feninga, a akcize su 30 do 40 feninga. Kod nas zbog negativnog stava dijela vlasti i opozicije dopuštamo da se akcize ubiru u najmanjem iznosu u Evropi”, istakao je Novalić.
I on je potvrdio da FBiH neće izgubiti novac za zapošljavanje i da će s tim u vezi stići da izvrši obaveze kada je riječ o novoj strategiji za zapošljavanje i opštem kolektivnom ugovoru. Srna