BEOGRAD, Srbija se nalazi u takozvanom postkriznom periodu, što znači da je kriza iza nas i da privreda polako pokazuje određene znake oporavka, kaže Mirko Cvetković.
On je podsjetio da je u prvom kvartalu ove godine rast BDP-a bio između 0,6 i 0,7 odsto, dok je u drugom kvartalu dostigao dva odsto.
“Na putu smo da ostvarimo cilj dogovoren sa Misijom Međunarodnog monetarnog fonda od 1,5 odsto rasta BDP-a u ovoj godini. Prognoze govore da smo taj procenat dostigli u trećem kvartalu”, rekao je Cvetković.
“Postoje optimisti, među koje ubrajam i sebe, koji kažu da će privredni rast biti između 1,5 i dva odsto”, dodao je Cvetković.
Dodao je da se mora imati u vidu da je tokom 2009. zabilježen pad BDP-a od 2,8 odsto, tako da je razumljivo da se građani, i pored ovogodišnjeg ekonomskog rasta, žale na nizak standard.
“Ako nastavimo sa ovakvim rastom BDP-a tek 2011. možemo stići nivo na kojem smo bili prije ulaska u krizu i nešto bolji standard”, rekao je Cvetković i dodao da ohrabruje što je rast BDP-a baziran na izvozu, što će dati dodatni impuls razvoju proizvodnje u Srbiji.
Premijer je istakao da je pozitivno što se privredni rast u većoj mjeri bazira na rastu izvoza, što znači da su proizvodi iz Srbije našli spoljna tržišta i što daje impuls razvoju proizvodnje.
“Izvoz je za prvih osam, devet mjeseci rastao u prosjeku za 16 odsto, uvoz znatno manje. U ovom trenutku postigli smo stepen pokrivenosti našeg uvoza izvozom od 57 odsto, što je najveći stepen pokrivenosti od 1990.godine”, rekao je predsjednik Vlade Srbije.
Negativno je to što se radna mjesta i dalje u većoj mjeri gube nego što se stvaraju nova i to je najveći problem kojim se bavi ekonomski dio vlade, rekao je Cvetković.
“Broj nezaposlenih u posljednje vrijeme nije tako veliki, ali kada se pogleda koliko imamo novozaposlenih i izgubljenih radnih mjesta i dalje smo u blagom minusu. To je najveći problem o kome Vlada razmišlja”, rekao je Cvetković obraćajući se učesnicima poslovnog susreta privrednika Vojvodine.
Inflacija na gornjoj granici ali neće ugroziti stabilnost
Premijer Srbije izjavio je i da će inflacija u Srbiji do kraja godine biti na gornjoj granici zacrtanog cilja, odnosno osam odsto ili nešto iznad toga. Cvetković je, istakao da, čak i ako inflacija bude iznad osam odsto, neće biti znatno iznad tog procenta i neće ugroziti makroekonomsku stabilnost.
Premijer je podsjetio da je u prvoj polovini godine inflacija bila znatno niža, da je istovremeno niži bio i rast bruto domaćeg proizvoda (BDP), a da, kako se ubrzava privredni rast, raste i inflacija.
Prema njegovim riječima, najnovija kretanja pokazuju da se domaća tražnja oporavlja, što se vidi i kroz porast obima maloprodaje, ali to istovremeno vrši pritisak na inflaciju.
Cvetković je rekao da javna potrošnja trenutno učestvuje sa 44 odsto udjela u BDP-u i dodao da je cilj Vlade Srbije da taj udio smanji na 40 odsto.
On je rekao da će budžetski deficit u 2011. godini biti oko četri odsto i dodao da će misija MMF-a za 10 do 15 dana doći u Beograd, povodom šeste revizije aranžmana i da će se tom prilikom razgovarati o budžetu za 2011. godinu.
Premijer je podsjetio da vlada radi na modelu ekonomskog razvoja Srbije u narednih desetak godina, prema kome će rast biti baziran na investicijama, koje bi godišnje trebalo da rastu skoro 10 odsto, a vlada će pružiti podršku izvoznim sektorima privrede, posebno prerađivačkoj industriji i poljoprivredi. Uz poboljšanje uslova poslovanja, sljedeća značajna tačka novog modela biće aktivnija uloga države u izgradnji infrastrukture, što bi trebalo da stvori uslove za otvaranje novih radnih mjesta. Beta, Tanjug