BEOGRAD, Država je dala značajan doprinos povećanju likvidnosti privrede u vrijeme ekonomske krize i da će to činiti i ubuduće, rekao je premijer Srbije Mirko Cvetković.
Cvetković je na okruglom stolu Srpske asocijacije menadžera “Nelikvidnost: Stvarni problem ili dobar izgovor” rekao da su neopravdane optužbe da je država, pogotovo preko svojih javnih preduzeća, bila generator nelikvidnosti privrede.
On je naveo podatak da su potraživanja Elektroprivrede Srbije i Srbijagasa od sredine prošle godine do sada uvek značajno bila veća od obaveza tih javnih preduzeća prema dobavljačima.
Budžetski deficit je pokazatelj, prema riječima Cvetkovića, da je država ispunjavala svoje obaveze i više nego što je za to imala mogućnosti na osnovu prikupljenih sredstava, pokušavajući na taj način da poveća likvidnost privrede.
On je rekao da je monetarna politika imala veći prostor da utiče na povećanje likvidnosti preduzeća, jer je u proteklom periodu inflacija imala mali ili skoro nikakav rast, a devizni kurs je bio stabilan.
Prodajom državnih zapisa, država takodje povećava likvidnost privrede, istakao je Cvetković, dodajući da se prodajom hartija Narodne banke Srbije povlači novac iz opticaja, kako bi se održala stabilnost deviznog kursa i sprečio rast cijena.
On je naveo podatak da je sredinom prošle godine prodajom repo hartija NBS bilo povučeno 209 milijardi dinara, a sredinom ove godine 109 milijardi dinara, dok je trenutno prodajom državnih zapisa prikupljeno 80 milijardi dinara, a taj novac je, prema riječima Cvetkovića, plasiran privredi, kako bi se povećala njena likvidnost.
Prelivanje očigledne likvidnosti banka u realni sektor, odnosno u privredu, kako je naglasio premijer, obavljeno je obezbjeđivanjem novca iz budžeta za subvencionisanje kamata na bankarske kredite za privredu i kupovinu robe domaćih proizvođača.Beta