BANJALUKA – Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH pozvala je sve poreske i akcizne obveznike da što prije podnesu zahtjev za registraciju za korišćenje elektronskih usluga, jer će od januara iduće godine prijave poreza na dodatu vrijednost (PDV) i akcizne prijave moći da podnose isključivo elektronski.
U UIO podsjećaju da je rok za podnošenje zahtjeva 31. decembar ove godine, te da od nove godine neće postojati mogućnost dostavljanja akciznih i PDV prijava u pisanoj formi. S obzirom na to da su ostala još samo tri mjeseca da se privrednici registruju, iz UIO apeluju da što prije podnesu zahtjev putem e-portala uprave – https://e-porezi.uino.gov.ba:4443/
Portparol UIO Ratko Kovačević ističe da u BiH ima nešto više od 50.000 poreskih obveznika, a da je upravi do sada pristiglo svega 12.000 zahtjeva.
– Rok za registraciju traje od početka godine, ali oko 40.000 privrednika to još nije uradilo. Mnogi od njih već u januaru će se suočiti sa sankcijama ako svoje obaveze ne ispune na vrijeme. Svi koji ne uđu u elektronski sistem neće moći poslovati jer neće postojati drugi način za podnošenje prijava, a njihovo nepodnošenje podrazumijeva prekršajne sankcije i novčane kazne – rekao je Kovačević.
Dodao je da problem sa registracijom mogu imati obveznici koji su nakon prijave u sistem uprave izmijenili neke podatke.
– Obveznici koji su u međuvremenu promijenili direktora, i-mejl adresu ili nešto treće, a prilikom podnošenja zahtjeva za elektronske usluge navedu nove podatke dok mi u sistemu imamo stare, neće se moći registrovati. Takvi privrednici prvo moraju podnijeti zahtjev za promjenu podataka, a tek onda zahtjev za registraciju, a za sve to je potrebno vrijeme i zato treba da djeluju odmah – pojasnio je Kovačević.
U UIO ističu da će korišćenjem elektronskih usluga uprave svi poreski obveznici moći na jednostavniji i efikasniji način koristiti prava i izvršavati obaveze po osnovu indirektnih poreza. Navode da će obveznici u svakom trenutku imati pristup svojim podacima na e-portalu, prije svega, onima koji se vode u Jedinstvenom registru obveznika indirektnih poreza i podacima sa poreske kartice.
– Takođe, obveznici će moći da vide sve svoje proknjižene poreske prijave, poreske uplate i slično. UIO na ovaj način otvara novo poglavlje u komunikaciji sa obveznicima – rekli su u UIO. Glas Srpske