BANJALUKA, Predsjedništvo Boračke organizacije Republike Srpske /BORS/ podržaće zahtjev Odbora ratnih vojnih invalida i Odbora porodica poginulih boraca prema Vladi Srpske za usklađivanjem osnovice za obračun ličnih i porodičnih invalidnina u skladu sa realnim rastom troškova života u idućoj godini, izjavio je predsjednik BORS-a Pantelija Ćurguz.
“Neophodno je da BORS pravovremeno reaguje i upozori Vladu Srpske na određene obaveze, prije svega, na potrebu usklađivanja osnovice za obračun ličnih i porodičnih invalidnina u skladu sa realnim rastom troškova života, onako kako je to i propisano novim Zakonom o pravima boraca”, rekao je Ćurguz danas novinarima u Banjaluci, nakon redovne sjednice Odbora porodica poginulih boraca BORS-a.
Ćurguz je napomenuo da BORS ide u susret događajima s obzirom da se bliži kraj godine i da će Vlada Republike Srpske veoma brzo krenuti u aktivnosti projekcije republičkog budžeta za 2013.godinu.
On je rekao da je Odbor porodica poginulih boraca BORS-a na današnjoj sjednici posebno ukazao na problem isplate razlike za naslijeđene penzije iza umrlih boraca Vojske Republike Srpske /VRS/.
“Nedopustivo je da to traje duže vrijeme, a da Vlada Srpske nema zvaničnu informaciju u javnosti zašto do sada nije krenula sa tom obavezom u smislu poštivanja sporazuma kojeg su predstavnici BORS-a ranije potpisali sa Vladom u Slatini”, kaže Ćurguz.
On je rekao da su predstavnici resornog ministarstva informisali Odbor, da su konačno razrješeni neki tehnički problemi koji su bili smetnja tom pitanju i da će uz narednu penziju biti isplaćene i naknade porodicama koje imaju pravo na naslijeđenu penziju iza umrlih boraca.
“Nema potrebe da se u resornom ministarstvu plaše bilo koje vrste aktivnosti boraca u smislu poboljšanja materijalnog položaja boračke populacije. O tome bi država trebalo sama da razmišlja, a ne da ih mi na to podsjećamo, da odnos društva bude kvalitetniji prema onima koji su sebe nesebično dali za Republiku Srpsku”, zaključio je Ćurguz.
Odbor ratnih vojnih invalida BORS-a predložio je juče Predsjedništvu BORS-a da razmotri mogućnost povećanja osnovice za obračun primanja boračkih kategorija u odnosu na prosječnu neto platu u Srpskoj u prethodnoj godini.
Identičan stav po ovom pitanju zazuzeo je danas i Odbor porodica poginulih boraca BORS-a.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Petar Đokić izjavio je da u ovoj godini nije moguće mijenjati osnovicu za obračun primanja boračkih kategorija u Srpskoj.
“U tom pogledu može se samo govoriti o pregovorima BORS-a sa Vladom Srpske za narednu godinu, a to će isključivo zavisiti od raspoloživih budžetskih sredstava koja će biti planirana za oblast boračko-invalidske zaštite za 2013. godinu”, rekao je Đokić juče. Srna
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Poštovani Predsjedniče!
Kada će te ovaj diskriminatorski Zakon o pravima boraca izjednačiti u pogledu prava boraca svih kategorija, bez obzira na godine života. Kada će po već pokrenutoj inicijativi za ocjenu ustavnosti Ustavni sud RS isti uzeti u postupak.Uz dužno poštovanje prema porodicama poginulih boraca i RVI.
Kad shvate da boračka davanja nisu socijalna davanja, možda se nešto i promijeni. Diskriminatorski zakon pod hitno mijenjati, bez čekanja na Ustavni sud. Zašto bi sada borac III kategorije, stariji od 60 godina, primao godišnje 4 puta više novca od borca I kategorije koji ima manje od 60 godina? Ukupnu sumu novca iz budžeta, planiranu za borački dodatak, jednostavno podijelite sa ukupnim brojem mjeseci koji su svi borci zajedno proveli u zoni borbenih dejstava. Dobićemo otprilike iznos od 1 KM mjesečno za svaki mjesec učešća u ratu. Pa izvolite, za npr 40 mjeseci učešća, svaki mjesec dobijete po 40 KM, bez obzira na to koliko imate godina i u kakvom ste radnom i materijalnom statusu. Sve ostalo bi bilo diskriminacija po nekom osnovu, a ona je zabranjena…
“Akcionaru”
Borački dodatak od 1,6 KM mjesečno prima 39.834 borac stariji od 60 godina sa 1,147.704 mjeseci u zoni BD. Preko 50 godina starosti ima 110.222 borca sa 3,365.782 mjeseca u zoni BD.
Borački dodatak na mjesečnom nivou bi iznosio 0,545 KM (1,147.704/3,365.782×1,60), a ako želimo na ovaj način izjednačiti prava svih boraca ne bi smjeli zanemarili ni borce mlađe od 50 godina pa bi i ova računica bila još nepovoljnija.
Sačekaćemo presudu Ustavnog suda RS tj. da li je pravednije da mlađi dorci borački dodatak primaju preko 30 godina a stariji samo nekoliko godina, ili je pravednije da svaki borac stiče pravo na borački dodatak kada napuni 60 godina.
@Matematika
Ne raspolažem preciznim podacima, ali koliko mi je poznato, ukupno je za sve borce po osnovu dodatka iz budžeta izdvojeno oko 50 mil KM. Ako uzmemo da je ukupno bilo 200.000 boraca koji su u prosjeku proveli 30 mjeseci u zoni borbenih dejstava (boraca I i II kategorije ima oko 100.000), znači da smo svi (i ja sam borac I kategorije) imali oko 6.000.000 mjeseci. Po ovoj matematici bi svaki borac mogao godišnje dobiti 8,33 KM po mjesecu učešća odnosno 0,70 KM mjesečno za svaki mjesec učešća u ratu. Ako matematika sa preciznim podacima kaže da bi to bilo 0,50 KM mjesečno za svaki mjesec učešća, nemam ništa protiv… O pravednosti toga da stariji primaju dodatak samo nekoliko godina, a mlađi možda i 30 godina, moglo bi se analogno postaviti pitanje da li je pravedno da ti mlađi borci koji dadoše svoju mladost za državu, a sad su nezaposleni i zapostavljeni, treba da dobijaju manje od onih koji su stari otišli u rat, a sad dobijaju i penziju i mjesečni dodatak, dok nezaposleni dobije nešto malo crkavice godišnje? Onda nije pravedno da preživjeli nosioci partizanske spomenice i dan danas dobijaju boračke penzije? Ponavljam, učešće u ratu od npr 4 godine ne može biti različito vrednovano ni po osnovu godina borca, ni po osnovu njegovog sadašnjeg materijalnog statusa! To bi bila diskriminacija! Što se tiče Ustavnog suda, ko je i kako izabran na mjesto predsjednika i članova istog, mislim da će odluka biti u skladu sa politički donesenim “rješenjima”, a ne po pravu i još manje pravdi.
@Akcionar
“Sredstva za isplatu mjesečnog boračkog dodatka u budžetu za 2012. godinu iznose 22,000.000 KM.”
Plus sredstva za godišnji borački dodatak…
Plus sredstva za podsticaj za zaposšljavanje i samozapošljavenje…
Prije svega želim da još jednom javno kažem, do god je Pantelija Ćurguz na čelu BORS-a i njegovi poslušnici a kojima je stalo samo do ličnog interesa a to se odnosi na velika primanja i što duže sjediti u fotelji,isti nikada nisu vidjeli prvu borbenu liniju(vidjeli su gdje je bila ali onda kada se linija oslobodi i formira nova linija odbrane).
Kako su već navedeni komentari nekih od BORACA postavljajući pitanje kada će ustavni sud donijeti Rješenje dali je ZAKON USTAVAN ILI NEUSTAVAN,ja odgovorno tvrdim da se to u dogledno vrijeme neće desiti a možda i nikada,cijeni i poštujem PDP-e koji je pokrenuo rješavanje ovog boračkog pitanja,ali nemam informaciju dali se sve završilo na tome ili PDP-e i dalje vrši kontrolu dokle se stiglo sa tim te dli nadležni za rješavanje tog pitanja išta čine jer u zakonu stoji da su BORAČKA pitanja,odnosno kada SUDOVI u RS-u imaju predmet koji se tiče BORAČKOG pitanja moraju biti prioritet svih prioriteta te da se isti moraju Rješavati po hitnom postupku,obzirom da su sudovi pod dirigentnom palicom vlasti te se u skladu sa tim i ponašaju ne očekujem bitne promjene u skorije vrijeme.
Dakle,KORUPCIJA još uvijek u svim porama RS,sve dok NEDODIRLJIVI postanu DODIRLJIVI napretka i boljeg standarda za sirotinju neće biti,to je tako i prosto to vide i znaju svi ali nije mi jasno zašto većina gladuje i šuti kada je većina uvijek i u svakom pogledu jača od te manjine,ako nikako nemože da se suprostavi može to učiniti olovkom u par poteza na izborima kada niko ne vidi ako već sada strahuju i boje se kazne od strane vlasti.
S poštovanjem,