BEOGRAD, Direktor Telekoma Srbija Predrag Ćulibrk kazao je da Vlada Srbije mora imati sigurnog kupca ukoliko odluči da pokrene proces privatizacije Telekoma, jer bi još jedna neuspjela prodaja nanijela veliku štetu toj kompaniji.
Privatizacija Telekoma Srbija je dugogodišnja tema, a interesovanje potencijalnih kupaca za kompaniju je pozitivan znak, smatra Ćulibrk dodajući da to govori i o investicionom ambijentu koji postoji u Srbiji.
“Ako su velike svjetske kompanije zainteresovane da investiraju u Srbiji, onda to znači da prepoznaju i potencijal zemlje i potencijal kompanije koja bi bila predmet kupovine”, istakao je Ćulibrk.
On je kazao da se još niko direktno nije interesovao za kupovinu Telekoma u samoj toj kompaniji, podsjetivši da o privatizaciji ipak treba da odlučuje vlada Srbije, odnosno država kao većinski vlasnik.
“Često se i nama u Telekomu postavlja pitanje da li smo za privatizaciju ili protiv privatizacije. Mislim da ne bi trebalo da tragamo za takvim odgovorom, jer postoje razlozi i da se Telekom privatizuje, ali i da se ne privatizuje. Odluka je stvar prioriteta i šta zaista želimo da postignemo”, smatra Ćulibrk.
Što se tiče telekomunikacionog sektora, činjenica je da je većina operatora u regionu, od Njemačke do Grčke, zabilježila pad prihoda od dva, tri pa do 12 – 13 odsto na godišnjem nivou, što je posljedica ponašanja korisnika i razvoja novih tehnologija, a ne lošeg poslovanja.
Ćulibrk je objasnio da se veliki pad saobraćaja bilježi u domenu fiksne telefonije i mnogi operateri danas tragaju za novim rješenjima i novim servisima kako bi kompenzovali pad prihoda.
U takvoj atmosferi, možda jeste vrijeme da se Telekom Srbija privatizuje.
S druge strane, svima je poznato da u toj kompaniji radi gotovo 10.000 ljudi, a i domaća industrija je naslonjena na Telekom, što značajno utiče na procenat zaposlenosti u Srbiji, navodi Ćulibrk.
Iako nema decidan stav o prodaji Telekoma, Ćulibrk je kazao da ipak ne bi volio da se Telekom proda, kao, “vjerovatno, ni većina građana”.
“Menadžment kompanije niti želi, niti smije da se opterećuje tim pitanjem. Mi kompaniju vodimo ne razmišljajući o tome ko će sutra za mjesec dana, tri mjeseca ili tri godine, biti njen vlasnik”, kazao je Ćulibrk i istakao da imaju samo jedan cilj, a to je da se uvećava vrijednost kompanije i postižu dobri rezultati, a na vlasniku je na kraju da odluči šta sa firmom.
On je naglasio da, ukoliko se donese odluka o privatizaciji Telekoma, mora postojati siguran kupac, jer bi još jedan neuspješan proces nanio veliku štetu kompaniji.
Tokom prethodnog procesa privatizacije, koji nije bio dobro osmišljen, niti je postignut zamišljeni rezultat, kompanija je izgubila gotovo milion korisnika mobilne telefonije, naveo je Ćulibrk.
“Sada smo na dobrom putu da zaustavimo taj trend i da 2013. godina bude zabilježena kao godina u kojoj nije bilo pada broja korisnika u mobilnoj telefoniji”.
Upitan koliku bi vrijednost Telekom imao da se danas prodaje, Ćulibrk je rekao da mu je teško da to kaže.
“Volimo našu kompaniju i vjerovatno nismo tu skoz ni objektivni. Ali, mogli smo da čujemo da se spominje neki iznos od oko dvije milijarde evra, što je dobra cijena, koja nije mogla da se postigne u prethodnom periodu”, naveo je direktor Telekoma.
On je ocijenio da se može dobiti i bolja cijena u odnosu na onu koja je spominjana prilikom prethodne neuspjele privatizacije, ako se ima u vidu da je “rizik zemlje” manji nego što je bio prije dvije, tri godine.
U ovako velike investicije se vrlo teško ulazi ako nema političke i ekonomske stabilnosti i povoljnog poslovnog ambijenta za dalji nastavak poslovanja, zaključio je Ćulibrk. Tanjug