BANJALUKA – Prva kripto konferencija u BIH pod nazivom CryptoAdria, koja se danas održava u Banjaluci okupila je profesionalce iz kripto svijeta, predstavnike nadležnih institucija u zemlji i regionu, te druge stakeholdere kripto svijeta na domaćoj i regionalnoj sceni.
Organizator konferencije Branko Petrović je poručio da kriptovalute predstavljaju sljedeću fazu evolucije novca.
Smatra da će one postati platežno sredstvo u bliskoj budućnosti te da se tom tom trendu treba prilagoditi.
Dodaje da u tom prilagođavanju između ostalog trebaju pomoći i konferencije ovog tipa na kojima ljudi koji su povezani sa tom oblasti mogu da razmijene svoja iskustva.
„Ovaj događaj treba da bude neka vrsta posrednika između predstavnika institucija i kripto zajednice da ih poveže, kako bi se, na primjer, riješilo pitanje regulacije ove oblasti. Samo uz saradnju, a nadam se da će ova konferencija u tome pomoći, možemo dobiti dobro zakonsko rješenje za ovu oblast“, naveo je on.
Dodao je da u BiH, jedino na nivou RS postoji zakonski okvir kada je u pitanju registracija kripto platformi/mjenjačnica te da su trenutno registrovane četiri mjenjačnice.
Jedan od panelista na konferenciji Anina Milanović, direktor sektora za međunarodnu saradnju i razvoj Komisije za hartije od vrijednosti Republike Srbije, je rekla da je Srbija jedan od pionira u regulaciji ove oblasti.
„Naš zakonodavni okvir prethodi evropskoj regulaciji i ovaj vid konferencija može pomoći da se prošire znanja i ideje te da se neki modeli preuzmu“, navela je ona.
Osnivač i direktor CRYPTO12, jedne od prvih regulisanih mjenjačnica Srbiji, David Veselinović je rekao da mu je drago što je konferencija okupila veliki broj učesnika.
„To može podstaći regulativna tijela u BiH, da vide da postoji interesovanje za digitalnom imovinom i da pokrenu razgovore i prve procese za donošenje zakona u BiH“, dodao je Veselinović.
Iako nije želio da precizira koliko članova ima ova mjenjačnica Veselinović je rekao da je primjetan trend rasta onih koji žele da rade se kriptovalutama.
„Ono što je nama drago je što vidimo da su pravna lica, prije svega firme sve više zainteresovane za ovu oblast, jer vide potencijal korištenja digitalne imovine u njihovom poslovanju“, naveo je Veselinović.
Novak Svrkota jedna je od pionira kripto industrije u Crnoj Gori smatra da svaka zemlja na Balkanu treba da gleda svoj interes kada je u pitanju regulativa ove oblasti.
„Ovo je prilika za male zemlje da budu fleksibilne u industriji koja se brzo mijenja i da iskoriste priliku da budu lideri u svijetu u ovoj oblasti, jer se manji sistemi lakše mogu prilagoditi od većih. To važi i za Crnu Goru koja bi trebala napraviti liberalno zakonodavstvo kako bi privukla kompanije iz te industrije“, naveo je on i dodao da je ta procedura u zastoju zbog političke situacije u toj državi.
„Trenutno u Crnoj Gori ne postoji zakon koji definiše trgovinu kriptovalutama, ona nije zakonski definisana što znači da nije zabranjena i može da se obavlja. Jedini problem stvaraju komercijalne banke, koje ne žele da obezbijede poslovanje kompanijama koje se bave kriptovalutama zbog stava Centralne banke“, precizirao je on.
Učesnici konferencije na ovoj jednodnevnoj konferenciji imaće prilike da čuju diskusije o raznim temama kao što su budućnost blockchain-a, o kripto trading-u, investicijama, startapima, regulativama, ali i tome kako spremno dočekati budućnost novca i pametno ulagati.
CAPITAL: V. Popović