BANJALUKA, Crnom tržištu duvana, koje godišnje ošteti državni budžet za milione maraka, na kraj će stati novi zakon o izmjenama i dopunama Zakona o duvanu RS, koji će preciznije urediti odnose proizvodnje i prodaje ovog proizvoda, a čije se usvajanje očekuje iduće godine.
Izmjene zakona pripremilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, a donošenju novih rješenja pristupilo se zbog uočenih poteškoća u primjeni važećeg Zakona o duvanu, posebno u dijelu koji se odnosi na organizaciju proizvodnje i otkupa sirovog duvana. Cilj je sprečavanje ilegalne trgovine duvanskih proizvoda.
U resornom ministarstvu ističu da je Vlada RS na posljednjoj sjednici utvrdila nacrt ovog zakona, a predloženim izmjenama i dopunama, kako kažu, uspostaviće se dugoročni i bolje uređeni odnosi između proizvođača, organizatora proizvodnje i proizvođača duvanskih proizvoda.
– Novim zakonom biće uređeni uslovi i način proizvodnje duvana, te organizacija proizvodnje, otkupa i obrade sirovog proizvoda. Značajna novina je što će proizvođači imati obavezu da u ugovorenom roku organizatoru proizvodnje i otkupa duvana ili obrađivaču isporuče cjelokupan proizvedeni duvan, tako da će na taj način biti poznati tokovi duvana – naveli su u resornom ministarstvu.
Načelnik Odjeljenja za prehrambenu industriju u Ministarstvu poljoprivrede Brankica Tomaš kaže da je važećim zakonom predviđeno da proizvođači duvana, da bi se bavili tim vidom proizvodnje, moraju imati ugovorenu proizvodnju sa prerađivačima duvana, a na teritoriji RS ne posluje nijedan.
– Osnovni problem je nemogućnost kontrole proizvodnje duvana. Proizvođači iz Srpske sada imaju sklopljene ugovore sa prerađivačima iz FBiH, a naša inspekcija nema pravo da kontroliše rad privrednika u Federaciji i na taj način se ostavlja prostor za raznorazne malverzacije – kaže Tomaševa. Ona pojašnjava da iako domaći poljoprivrednici prijave proizvodnju, kasnije se nigdje ne prikazuju količine duvana koje idu u preradu.
– Novim zakonom uvešćemo organizatora proizvodnje koji će praktično biti posrednik između proizvođača i prerađivača, a inspekcija će kontrolu obavljati kod organizatora i na taj način ćemo moći iskontrolisati proizvodnju i prodaju duvana u RS. Trenutno na crnom tržištu ima mnogo ilegalnog duvana, a akciza na kilogram rezanog duvana iznosi 104 marke, stoga je jasno koliko država gubi novca – rekla je Tomaševa i dodala da bi nacrt ovog zakona pred poslanicima Narodne skupštine RS trebalo da se nađe iduće godine.
Kvalitet
U Ministarstvu poljoprivrede ističu da će nova zakonska rješenja regulisati i proizvodnju duvanskih proizvoda, obilježavanje maksimalno dozvoljene količine katrana, nikotina i ugljen-monoksida u cigaretama.
– S obzirom na to da konzumiranje duvanskih proizvoda utiče na zdravlje ljudi, ali i na životnu sredinu, kvalitet proizvedenog sirovog duvana u listu procjenjivaće se prilikom njegovog preuzimanja, a prema propisanim jedinstvenim mjerilima – rekli su u ministarstvu. Anita Janković-Rečević /Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
U Njemackoj su najjeftinije cigarete manje od 5 evra po kutiji, dok je najniza plata 1400 evra. Znaci za najmanju platu potrosac moze da kupi 280 kutija (ako uzmemo u obzir da je kutija 5 evra a zapravo ima cigara i za 4.5 evra).
U BiH su najjeftinije cigarete 4.5 km a najniza plata 440 km. Znaci za najnizu platu potrosac moze da kupi 97 kutija. Za prosjecnu platu od 850 km portosac moze da kupi 188 kutija.
Znaci u BiH ni oni koji imaju prosjecnu platu ne mogu da kupe isti broj kutija kao oni koji u Njemackoj imaju NAJNIZU platu.
U BiH za prosjecnu platu 188 kutija a u Njemackoj za prosjecnu platu od 2000 evra vise od 400 kutija.
Pusac koji pusi pusi kutiju dnevno u BiH taj luksuz placa 135 km mjesecno. Ili 15.5% prosjecne plate. U Njemackoj isti takav pusac daje za cigarete 150 evra mjesecno ili 7.5% prosjecne plate a 10. 6% minimalne plate.
Znaci da je u Njemackoj ovaj luksuz daleko jeftiniji nego u BiH. Ovaj luksuz je u Njemackoj daleko jeftiniji za radnika na minimalcu nego za radnika sa prosjecnom platom u BiH.
Kada se u obzir uzme da je identicna situacija sa cijenama sve ostalog shvaticemo koliko smo jadni. U Njemackoj je sva odjeca kvalitetnija a cijene su manje, isto je i sa hranom izuzev hljeba i mlijeka koji su nominalno skuplji ali u odnosu na platu su i oni jeftiniji. Ostala hrana je i nominalno jeftinija. Sve druge zivotne potrebstine su jeftinije. Jedino su nekretnine dosta skuplje.
Posto vidim da drzava konstantno dize cijene cigareta a nedavno su digli cijena akviza na goriva i time indirektno digli cijene svega ostaloga a Dodik govori kako treba podici i pdv jedini zakljucak je da je cilj drzave i politicara da unistavaju zivotni standard stanovnistva. Stanovnistvo se vec uveliko iseljava i umjesto da kroz povecanja primanja i smanjivanje cijena pokusaju da poprave zivotni standard kako bi ublazili iseljavanje oni su odlucili jos i da unistavaju standar stanovnistva kroz razne akcize i namete. I to sve u trenutcima kada Njemacka najavljuje dodatnu liberalizaciju zakina o useljavanju.
Znaci na djelu je politika prikrivenog podsticanja iseljavanja stanovnistva. Pusac sam ali podrzavam povecanje akciza na cigarete i gorivo, kao poreza na imovinu. Treba uvesti akcize i na struju, hljeb, mlijeko, meso i vodu. Da konacno svi shvatimo da trebamo da se iseljavamo.