MOSKVA, Crnogorska vina barem zasad nisu na ruskoj crnoj listi pa će se i dalje moći kupovati u velikim moskovskim šoping centrima kao i specijalizovanim „vinskim buticima”.
Tačno je da je Rusija „odgovorila istom mjerom“ svima koji su njoj uveli sankcije, a među njima je i Crna Gora. Međutim, ruska vlada još nije stavila na „crni spisak“ vina ni iz jedne zapadnoevropske zemlje, pa tako ni ona koja proizvode podgoričke „Plantaže“.
Nesporno je jedno da su od svih vina sa Balkana u Rusiji najpoznatija baš ona iz Crne Gore. Za to postoje dva razloga, mnogi ruski turisti koji su ljetovali u Crnoj Gori imali su priliku da probaju cijeli asortiman. Ona su sigurno bolja od mnogih nešto skupljih vina iz Italije i Španije. Drugi razlog bi trebalo da bude poučan svim vinarima koji žele da plasiraju svoja vina, i inače pića, u Rusiju. Crnogorci su uložili mnogo truda pa i nemalo para da organizuju prije desetak godina prezentacije kako bi trgovci vinima, ali i barmeni i drugi ugostitelji probali crna i bijela vina Montenegra. Osim što su učestvovali na sajmovima u Moskvi, ulagali su novac i u prezentacije. To je sve moralo da donese rezultate. Ono što su činili Crnogorci ne radi niko iz Srbije.
Što se tiče cjelokupne trgovine Crne Gore sa Rusijom, ona ne prelazi dva miliona i uglavnom su to vina. Uostalom, Crna Gora i nema veliku proizvodnju hrane i pića da bi mogla ozbiljnije izvoziti u svijet.
Početak kraja jednog bratstva
Objektivno gledajući, Crna Gora još neće imati štetu od ruskih sankcija jer ništa i ne izvoze od robe koja je od četvrtka na listi koju neće propustiti ruska carina. Svakako je dobro što vino može i dalje da ide u Rusiju jer, kako kažu stari Latini, „u vinu je istina“. Ali ni poslije mnogo pića Crnogorci više neće moći da šarmiraju Ruse sa pričama u stilu „nas i Rusa“. Najneprijatnije se osjećaju zapravo oni visoki ruski političari koji su vjerovali u vječnu ljubav sa Crnogorcima i nagovarali Putina da što pre prizna nezavisnu Crnu Goru. Novosti