Capital.ba

Crnogorci dužni više od dvije milijarde evra

24.09.2024. / 15:40

PODGORICA – Zaduženost građana Crne Gore u 2024. godini premašila je dvije milijarde evra, saopšteno je Gradskoj iz Centralne banke Crne Gore (CBCG).

FOTO: Pixabay

Najveći dio duga, čak 43 odsto, odnosi se na gotovinske nenamjenske kredite, dok stambeni i krediti za adaptaciju čine 33 odsto ukupnih kredita fizičkih lica.

Podaci Centralne banke ukazuju na kontinuirani rast zaduženosti građana Crne Gore tokom protekle tri godine. Ukupna zaduženost građana koja je u 2022. godini iznosila 1,7 milijardi eura, 2023. je porasla na 1,8 milijardi, da bi tokom ove godine dostigla za sada rekordnih dvije milijarde i dva miliona eura.

“Prema podacima koji su Kreditnom registru dostavljeni na 31. 7. 2024. od strane banaka, mikrofinansijskih institucija, Investiciono-razvojnog fonda, društava za lizing i banaka u stečaju, aktivni dug po osnovu kredita, kreditnih kartica, dozvoljenih prekoračenja i lizinga ima 177.606 fizičkih lica i on iznosi dvije milijarde i dva miliona evra”, istakla je Jelena Obradović iz CBCG.

Ekonomski analitičar Oleg Filipović za Gradsku kaže da nije dobro što banke umjesto privrede ostvaruju najveći profit u državi, te upozorava da će rast plata dovesti do još većeg zaduživanja građana.

Od navedenog iznosa, 820 miliona eura ili čak 41 odsto je zaduženje građana Podgorice. Ovi podaci su zabrinjavajući imajući u vidu ukupan broj stanovnika Crne Gore, upozorava ekonomski analitičar Oleg Filipović.

“Taj podatak nam govori da je, na žalost, zemlja kojoj banke prikazuju najveći profit, a kod nas banke pokazuju najveći profit, zemlja prosto bez normalnog tržišta. Više od dvije milijarde duga fizičkih lica za zemlju koja ima 600.000 stanovnika od čega nekih 370 do 400.000 punoljetnih građana je ogromno zaduživanje”, kazao je Filipović.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!