BANJALUKA ,Tužilaštvo BiH i MUP Republike Srpske sprovode opsežnu akciju u vezi s krivičnim djelima ucjena i reketiranja, zbog sumnje u manipulacije s crnim listama OHR-a, saznaju “Nezavisne” iz pouzdanih međunarodnih krugova.
Kako saznajemo, kod Milorada Barašina, v.d. glavnog tužioca Tužilaštva BiH, već postoji šest potpisanih izjava osoba iz RS koje su dale značajne sume novca lokalnim reketašima kako ne bi završili na crnim listama.
Prema saznanjima “Nezavisnih”, pojedini biznismeni su, u atmosferi straha i pravne nesigurnosti, davali novac prevarantima, uprkos što nije postojao nijedan razlog da bi završili na crnoj listi.
Da bi cijela stvar izgledala što autentičnije, tajni sastanci sa pojedinim biznismenima, prema njihovim izjavama, zakazivani su i u Zagrebu, gdje su se sastajali sa čovjekom koji im je predstavljan kao “visokopozicionirani službenik međunarodne zajednice”.
Biznismeni su u svojim izjavama naveli kako se cjenovnik za takve “usluge” kretao u rasponu od najmanje 50.000 do 200.000 maraka, a, prema njihovim prijavama, u cijeloj prevari su učestvovali i pojedinci povezani s međunarodnim nevladinim organizacijama koje djeluju u BiH.
Proteklih godina, crne liste su sastavljali i OHR i američka administracija, a prema dostupnim podacima na crnoj “evropskoj” listi još je 41 osoba. Svima njima je zabranjen ulazak u zemlje Evropske unije. Većina osoba na crnim listama završila je zbog sumnje da su na neki način umiješani u zaštitu haških optuženika.
“Crvena” i “plava” crna lista
Kako saznajemo, prevaranti su bili smislili i vlastiti žargon za crne liste, kako bi obmanuli žrtve. “Crvena” lista značila je da je u pripremi stavljanje nekog biznismena na crnu listu i da tu nema pomoći, dok je “plava” značila da se “tu nešto može učiniti”.