LONDON/TOKIO/VAŠINGTON, Finansijska tržišta u Evropi i Aziji otvorena su danas pravim potonućem vrijednosti akcija, slijedeći sinoćni pad na američkom Volstritu gdje su akcije na zaključenju skliznule na najnižu vrijednost za pet godina, dok su ruske berze odložile trgovanje, izvijestile su svjetske agencije.
Prvih minuta po otvaranju berzi britanski indeks FTSE 100 i njemački DAX oslabili su više od 10 odsto, dok je francuski CAC izgubio 9,77 odsto svoje vrijednosti.
U Aziji je japanski indeks Nikei, koji odražava kotiranje akcija 225 vodećih japanskih kompanija, danas tokom prvog sata ugovaranja skliznuo više od 11 odsto, potonuvši na najniži nivo za 21 godinu na 8115,41 poen.
To je, kako ističu agencije, najdublji pad akcija na berzi u Tokiju od kraha na tamošnjim berzama 1987. godine.
Jutros je centralna banka Japana saopštila da će u domaća finansijska tržišta ubrizgati 3,5 biliona jena (oko 35,5 milijardi dolara), nakon što je juče već objavila vest o ulivanju oko 40 milijardi dolara u domaći finansijski sistem.
To je bila rekordna suma po obimu intervencija, koje su počele 16. septembra, kada su vlasti te zemlje otpočele borbu s krizom likvidnosti.
Slabljenje u Tokiju se brzo prenio na druga azijska tržišta, tako da je seulsko zabilježilo pad od 4,1 odsto, tržište u Šangaju je oslabilo 3,8 odsto, u Hongkongu sedam odsto, a singapursko više od šest odsto.
I australijska berza u Sidneju skliznula je 8,3 odsto, a akcije, bez izuzetaka, snažno padaju i na berzama na Tajlandu i Filipinima.
Berza u Indoneziji je već u srijedu pala za više od deset odsto tako da je moralo biti prekinuto trgovanje na njima, a isto je učinjeno i danas, ovaj put na neograničeno vrijeme.
Azija i evropske berze padom reaguje na dalje duboko propadanje na njujorškom Volstritu gde je noćas na zaključenju poslovanja Indeks Dau Džons oslabio 7,3 odsto, na 8.579,19 poena i spustio se ispod psihološke granice od 9.000 poena, po prvi put od kraja juna 2003.
Na američkom Volstritu su akcije na zaključenju skliznule na najnižu vrijednost za pet godina, bez obzira na odluku Federalnih rezervi (Fed) da snizi ključnu kamatnu stopu za 0,5 procentnih poena, na 1,5 odsto.
Da bi se rusko tržište akcija zaštitilo od ovakvih padova na berzama u svijetu, berze su, do daljnjeg zatvorene, do odluke ruske Federalne službe za nadgledanje finansijskih tržišta (FSFR), objavili su danas domaći mediji.
Moskovska tržište akcija (MICEX) je odlukom FSFR obustavilo poslovanje 8. oktobra, sa namjerom da ponovo proradi danas, dok je trgovanje na berzi RTS suspendovano na neodređen period, zbog drastičnog pada vrijednosti dionica vodećih domaćih kompanija.
Tehnički indeks MICEX je, naime, tog dana opao više od 14 odsto, u prvih pola sata poslije otvaranja, uvećavši tako rekordne gubitke iz prethodna dva dana , što je posljedica najveće finansijske krize u Rusiji od 1998. godine.