PODGORICA, U Crnoj Gori nisu registrovane aktivnosti koje ukazuju na kriminogene radnje i koje se mogu dovoditi u vezu sa finansiranjem terorizma, a državni organi uspješno identifikuju i procesuiraju slučajeve pranja novca, saopštio je danas direktor Uprave policije Veselin Veljović.
Predstavnici Uprave policije i sprečavanja pranja novca (USPN) predstavili su danas najnoviji Izvještaj Komiteta Savjeta Evrope Manival-a, prema kojem je Crna Gora u prethodne četiri godine ostvarila “impresivan progres i napredak” u suzbijanju ovih pojava.
Prema podacima USPN, Crna Gora je od 49 preporuka Međunarodne organizacije za suzbijanje pranja novca i finansiranja terorizma (FATF) uskladila ukupno 41, odnosno 84 odsto.
Predstavnici USPN naglasili su da je nivo usaglašenosti tih preporuka u Crnoj Gori bolji nego u pojedinim zemljama Evropske unije, a znatno uspješniji nego kod susjednih država.
Veljović je naveo da je Uprava policije posljednjih godina posvetila značajnu pažnju u otkrivanju i suzbijanju krivičnih djela pranja novca i finansiranju terorizma i definisala ih kao prioritetne.
“Najveću poteškoća u otkrivanju krivičnog djela pranja novca predstavlja činjenica dokazivanja postojanja predikatnog krivičnog djela, koji često ne poznaje granice. To pitanje rješavamo kroz saradnju na međunarodnom planu i partnerski odnos sa policijskim i bezbjednosnim službama drugih država”, rekao je Veljović.
Direktor USPN Predrag Mitrović rekao je da je Crna Gora dobila ekspertski izvještaj o stanju sistema u dijelu sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma.
Evalucioni izvještaj Manivala-a, koji se odnosi na cjelokupni crnogorski sistema za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma, usvojen je 17. marta na plenarnom zasijedanju Komiteta Savjeta Evrope.
Mitrović je naveo da je utvrđeno da dvije preporuke nisu primjenjive na crnogorski pravni sistem, dok svega šest odnosno 12 odsto nije usklađeno sa međunarodnim standardima.
“Češka, koja trenutno predsjedava EU, ima isti broj neusaglašenih preporuka kao i Crna Gora”, dodao je Mitrović i naglasio da Izvještaj predstavlja realnu sliku u vezi sa svim dijelovima sistema koji se odnose na sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma u Crnoj Gori.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
ajoj smijurije
http://www.capital.ba/predsjednik-opstine-uzeo-“telekomu”-pola-miliona-evra/
zemlja koja ima ispod milion stanovnika ne moze da uspostavi demokratski sistem
pa naravno da ne moze,.. ja se klanjam Milu (malo ironije) .. kad se bavis kriminalom, kad tad moras da pazis da te drzava ne sjexxx… a on je sebi napravio drzavu 🙂