PODGORICA, U Crnoj Gori postoji opasnost od pojave zarazne bolesti kvrgave kože goveda, te se preduzimaju sve neophodne preventivne mjere, saopšteno je iz Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Ministarstva poljoprivrede.
“Ovu virusnu bolest najčešće prenose komarci, muve i krpelji, zbog čega se i pojavljuje u toplijim mjesecima, ali postoji mogućnost prenošenja virusa i putem zaraženih predmeta, pribora i opreme, vode za napajanje, hrane za životinje. Bolest se ne prenosi na ljude ni na druge domaće životinje”, navodi se u saopštenju.
Ova zarazna bolest registrovana je u Grčkoj, Bugarskoj, Makedoniji, Srbiji, na Kosovu i u Albaniji, te zbog načina prenošenja postoji realna opasnost od njene pojave u Crnoj Gori u narednim nedjeljama.
Bolest karakteriše povećana temperatura, gubitak apetita, smanjenje produkcije mlijeka, gubljenje ploda, upala sluzokoža očiju i usta, slinjenje i pojava kvrga po koži veličine dva do pet centimetara. Bolest se ne liječi, već se oboljela grla neškodljivo uklanjaju, napomenuto je u saopštenju.
Iz Uprave ističu da intenzivno preduzimaju sve neophodne preventivne mjere s ciljem maksimalnog smanjivanja rizika pojave bolesti u Crnoj Gori, kao i umanjenja negativnih posljedica koje bolest može izazvati ako se pojavi.
Donesene su naredbe o zabrani uvoza goveda i proizvoda porijeklom od goveda iz zaraženih država ili regiona zaraženih država, a pojačana je i granična kontrola prometa, kao i nadzor nad govedima.
Očekuje se donošenje i objavljivanje plana za upravljanje u kriznim situacijama u slučaju pojave bolesti kvrgave kože, te naredbe o obaveznoj preventivnoj vakcinaciji goveda. Radi se i na obezbjeđivanju potrebnog broja vakcina za preventivno vakcinisanje goveda u pograničnim područjima.
Preventivna vakcinacija biće obavezna za sva goveda i besplatna, a sprovodiće se u skladu sa posebnim programom vakcinacije koji donosi Ministarstvo.
Vlasnici goveda treba striktno da slijede uputstva i instrukcije koje im daje veterinarska služba. Srna