BANJALUKA, Investiciono-razvojna banka /IRB/ Republike Srpske plasirala je prošle godine svega 128 miliona KM kreditnih sredstava u privredu, što znači da je riječ o “sitnim” projektima, izjavio je direktor Sektora granskih udruženja u Privrednoj komori Srpske Pero Ćorić.
Navodeći da su to mala sredstva koja se u toku jedne godine plasiraju iz IRB-a, Ćorić je rekao da je kapital na području Srpske i BiH izuzetno skup za razliku od zemalja u koje izvoze domaća privredna društva i sa kojima se moraju takmičiti u surovim tržišnim uslovima.
“Banke traže visoke kolaterale i veoma je teško da privredni subjekti to mogu ispuniti. Smatram da u tom pravcu garantni fondovi treba da pokažu zbog čega su osnovani”, rekao je Ćorić novinarima u Banjaluci pred početak radionice “Pristup finansijama – prepreke i mogućnosti”.
On je istakao da uglavnom banke predstavljaju izvor finansiranja, ali da privrednici imaju i mogućnost apliciranja kod evropskih fondova, napominjući da mnogi u startu odustaju zbog komplikovanih procedura.
“Možda sva privredna društva nisu ni kadrovski osposobljena da to prate i zato će Privredna komora u narednom periodu pomoći privrednicima u vezi sa aplikacijama za sredstva po osnovu raznih projekata”, rekao je Ćorić.
Direktor “Fratelo trejda” Mario Derajić ocijenio je da privreda ima problema kada je riječ o izvorima finansiranja jer su to uglavnom komercijalne banke, zbog čega teško mogu biti konkurentni sa privrednicima iz Italije, Slovenije i drugih zemalja.
“Problem privrede je i nelikvidnost, tako da nije riječ samo o razvojnim procesima za koje je privrednim subjektima potreban novac, već su im potrebna i određena jeftinija sredstva da bi smanjili troškove poslovanja”, istakao je Derajić.
Radionicu je organizovala Privredna komora Republike Srpske i USAID/Sida Projekat unapređenja lokalnog razvoja s ciljem upoznavanja privrednih društava sa dostupnim izvorima finansiranja. Srna