BANJALUKA, Pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Radmila Čojo očekuje pozitivan ishod kontrole evropske Kancelarije za hranu i veterinarstvo /FVO/ u BiH 20. januara, što bi značilo da Srpska i BiH mogu izvoziti svoje mlijeko i mliječne proizvode u EU.
Nakon radionice “Uslovi, priprema i odobravanje sistema kontrole sirovog mlijeka i proizvoda od mlijeka za izvoz na tržište Evropske unije”, Čojo je novinarima u Banjaluci rekla da je realno da do takvog ishoda dođe.
“Najbitnije je da, kada dođu predstavnici FVO misije u BiH, pokažemo da su naše veterinarske procedure ekvivalentne onima u EU, što je jedini mjerljivi indikator da smo uspjeli u svim procedurama”, pojasnila je Čojo.
Direktor Kancelarije za veterinarstvo BiH Ljubomir Kalaba rekao je da Kancelarija FVO mora pokazati misiji FVO da može garantovati da proizvodi iz mljekara BiH koji su kandidovani odgovaraju evropskim standardima.
“Mljekare su uložile ogromna sredstva u svoje objekte da bi zadovoljile zahtjeve EU, te tu ne bi trebalo biti nikakvih problema”, dodao je Kalaba.
Prema njegovim riječima, FVO misija će kontrolisati cijeli lanac od primarnog proizvođača do mljekare, te sva nadležna tijela koja vrše službene kontrole u tom lancu.
On je pojasnio da je cilj radionice bio da se veterinarski inspektori i subjekti u poslovanju sa hranom pripreme za dolazak FVO misije u BiH, koji je najavljen za 20. januara.
“Eksperti iz Srbije su prenijeli svoja iskustva u vezi sa zahtjevima misije, u pogledu regulative i praktične primjene propisa Evropske unije o kvalitetu mlijeka, uslova koje moraju ispoštovati subjekti u poslovanju sa hranom i potrebnim aktivnostima veterinarskih inspekcija”, pojasnio je Kalaba.
Prethodnih dana, na inicijativu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske u Banjaluci i Kozarskoj Dubici održane su i praktične vježbe za veterinarske inspektore i velike proizvođače mlijeka na farmi “Farmlend” i u mljekari “Mlijekoprodukt” o temi “Izvoz mlijeka i proizvoda od mlijeka u Evropsku uniju”.
Ove obuke su organizovane u saradnji sa Kancelarijom za veterinarstvo BiH i federalnim Ministarstvom poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, a uz podršku USAID/Sida FARMA projekta, angažovani su eksperti iz Srbije, koja je nedavno uspješno ispunila pomenute uslove. Srna