BRISEL, Njemačka je zemlja koja je najviše platila članstvo u Evropskoj uniji prošle godine, dok je Grčka od tog bloka dobila najviše novca, navodi se u izvještaju Evropske komisije.
Prema izvještaju Komisije, sistem subvencija u poljoprivredi više ne predstavlja najskuplju stavku budžeta EU, jer se sada više ulaže u jačanje ekonomskog rasta i otvaranje novih radnih mjesta.
Prema tim podacima, Njemačka je prošle godine najviše uplatila u budžet EU, koji je iznosio 114 milijardi evra, čak 7,4 milijarde više nego što je iz njega dobila. Njemačka je već dugo najveći neto davalac u budžet EU. Velika Britanija je prošle godne pretekla Holandiju i Francusku postavši drugi najveći neto davalac, uplativši 4,2 milijarde evra više nego što je primila, i to uprkos svom rabatu od 5,2 milijarde. Francuska je pala na treće mjesto, s tri milijarde evra, dok je Holandija platila 2,9 milijardi više nego što je dobila.
Kao druga krajnost, Grčka je primila 5,4 milijarde evra više iz budžeta EU nego što je u njega uplatila, čime je ostala najveći neto primalac drugu godinu zaredom. Novopridošlica u EU, Poljska, daleko najveća i sada najsiromašnija članica, našla se na drugom mjestu, primivši 5,1 milijardu evra više nego što je uplatila. Španija, koja je bila najveći neto primalac od 1998. do 2005, prošle godine se našla na trećem mjestu, dobivši 3,6 milijardi evra više nego što je uplatila. Budžet EU svake godine je predmet žestokih prepirki, jer se zemlje članice trude da iz njega izvuku što je moguće više novca. Najpoznatiji sukob dogodio se 1984. godine kada je tadašnji premijer Velike Britanije, Margaret Tačer, izjavila: “vratite mi moj novac” i zaprijetila da će prekinuti britansku uplatu u blok ukoliko ne dobije rabat. Spor se bazirao na znatnim sumama isplaćivanim evropskim farmerima iz fonda Zajedničke poljoprivredne politike, koji je u to vrijeme zauzimao dvije trećine ukupnog budžeta, a iz kojeg je Britanija primala relativno malo. Iako poljoprivreda više nije glavna stavka EU je platila 12 milijardi evra za ravoj ruralnih oblasti, ribarstva i zaštite okoline, što je skoro polovina budžeta za podršku ruralnim i primorskim oblastima.