VAŠINGTON, Članovi američkog Kongresa iz obje političke stranke, Republikanske i Demokratske, kritikovali su plan administracije predsjednika Džordža Buša o paketu pomoći finansijskom sektoru u zemlju, vrijednom sedamsto milijardi dolara.
Analitičari navode da je plan Bušove administracije na teškom ispitu tokom Kongresne istrage, i da su njegovu prihvatljivost dovodili u pitanje senatori iz obje stranke.
Predsjednik odbora za finansije američkog Senata, demokrata Kris Dod, opisao je plan kao neprihvatljiv dok je vodeći član Republikanske stranke u odboru Ričard Šelbi, obećao da ga neće odobriti.
Dod smatra da je plan bez presedana kako po razmjerama, tako i po odsustvu detalja.
Republikanci, koji su se protiv predloženog paketa finansijske pomoći, ističu da plan potkopava kapitalizam, a jedan od senatora ga je čak osudio kao znak “finansijskog socijalizma” i kao “ne-američki”.
Ukoliko predloženi paket pomoći bude usvojen u Kongresu, omogućiće američkoj adminstraciji da otkupi dugove od bilo koje banke za koju procijeni da je ivici propasti.
Cilj paketa je da se pomogne finansijskim institucijama koje su u krizi zbog loše kreditne politike i velikog broja dugova koji se ne otplaćuju.
Predsjednik američkih Federalnih rezervi (Centralne banke SAD) Ben Bernanke i ministar finansija Henri Polson, stali su u odbranu predloženog paketa pred resornim Kongresnim odborom i zatražili da prijedlog brzo bude usvojen u zakonskoj proceduri u najvišem zakonodavnom tijelu SAD, Kongresu.