BEOGRAD, Odluka o statusu Željezare Smederevo je na novoj vladi. Situacija nije ružičasta, ali ni katastrofalna.
Moramo u najkraćem mogućem roku da pronađemo ili strateškog partnera ili konzorcijum firmi, koji bi zajedno sa nama obezbijedio adekvatan menadžment i dobar plasman proizvoda – poručuje, u intervjuu za „Novosti“, ministar ekonomije Srbije Nebojša Ćirić.
* Postoji li opasnost od zatvaranja Željezare ukoliko se u skorije vrijeme ne pronađe rješenje?
– Nadam se da ćemo u kratkom periodu, jer svaki mjesec rada iziskuje određena finansijska sredstva, uspjeti da nađemo nekog adekvatnog za Željezaru. Ona neće biti zatvorena niti će druga visoka peć biti stavljena na „tihi hod“.
* Koliko dugo država može da garantuje isplate zaposlenima?
– Mi smo preuzeli Željezaru, između ostalog, i da bismo obezbijedili njeno funkcionisanje i plate za više od 5.000 zaposlenih. Borićemo se.
* Je li odugovlačenje u formiranju nove vlade uticalo na dolazak novih investicija u Srbiju?
– U kontaktu sam sa mnogima i interesovanje investitora postoji. Imao sam niz sastanaka posljednjih dana sa mnogim zainteresovanim kompanijama. Ono što stalno ističem i što traže i strani investitori i domaći privrednici, to je da se vlada što prije formira i počne da radi punim kapacitetom. Tehnička vlada može da predlaže i da usvaja samo određene propise. To ne znači da ne radimo, ali je kapacitet smanjen i postoji ograničenje kod donošenja odluka.
* Lider DS Boris Tadić kaže da su već dvije italijanske kompanije odustale od ulaganja zbog izbora Tomislava Nikolića za predsjednika. Sada je gotovo izvjesno da će naprednjaci formirati i vladu…
– Za investitore nije bitno ko je na vlasti, već da država garantuje za postignute dogovore. Da se ono što se potpiše i ispuni.
* Koliko im je važan sporazum sa MMF?
– Ulagačima je, ponavljam, najvažnija makroekonomska stabilnost, kao i politička i socijalna, bezbjednosna situacija. Oni Srbiju, što je dobro, doživljavaju kao zemlju koja je na putu pridruživanja EU, koja ispunjava određene zahtjeve, i u smislu zakona i mijenjanja ambijenta. Zato je važno da vlada sa punim kapacitetom bude što prije formirana.
* Šta bi nova vlada odmah morala da uradi?
– Odmah treba napraviti i usvojiti opsežan ekonomski program, koji, prije svega, mora da bude baziran na štednji. Ali, s druge strane, moramo da imamo i razvojnu komponentu, jer bez toga nema oporavka srpske privrede. Mora se hitno donijeti rebalans budžeta, u kome će pažnja biti posvećena stimulisanju direktnih stranih investicija i proizvodnje. Treba napraviti izbor između toga koje društvene i državne kompanije treba da opstanu, a koje ne, kome treba država da pomogne kroz određene kredite i investicione pozajmice.
* Da li ste vi među onima koji se zalažu za povećanje stope PDV?
– Zakon o PDV treba da doživi promjene. I mislim da će nova vlada vjerovatno ići na promjenu stope PDV. Postoji minus u budžetu, koji se mora pokriti na neki način. Međutim, ja se zalažem i za smanjenje stope poreza i doprinosa na neto zarade. Stopa poreza i doprinosa sa 62 odsto treba da se smanji na 40.
O fotelji kasnije
* Kakvi su vaši lični planovi, da li biste ponovo preuzeli funkciju u vladi, i koju?
– O tome stvarno nisam razmišljao. Vidjećemo kad se konačno postigne dogovor o vladi i njenom programu. Novosti