BEOGRAD, Krenuli smo u potpisivanje ugovora o subvencionisanim kreditima za ovu godinu.
Građani već mogu da podnose zahtjeve, a njihova realizacija očekuje se od marta. Budućim korisnicima ovih zajmova potrebno je oko mjesec dana da prikupe dokumentaciju. Očekujemo da ćemo sa 25 banaka potpisati ugovore o saradnji, a na adrese deset, koje do sada nisu poslovale sa nama, poslali smo ponudu za saradnju.
Ovo za „Novosti“ kaže Vesna Ćirić, direktor Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita. Ova institucija do sada je osigurala 61.500 stambenih zajmova u vrijednosti od 2,4 milijarde evra. Svaka peta pozajmica je subvencionisana.
* Očekujete li veće interesovanje za subvencionisane kredite, s obzirom na to da su sada uslovi povoljniji?
– Prednost subvencionisanih stambenih kredita je što imaju povoljnu kamatnu stopu i učešće države kroz dugoročno kreditiranje i sigurno da bi zahtjeva za njima i u ranijim godinama bilo više da nisu postojala ograničenja poput starosne granice ili limita zarade.
* Koliko je do sada evidentirano problematičnih stambenih pozajmica, a koliko je aktiviranih hipoteka?
– Banke su raskinule 271 ugovor o kreditiranju sa klijentima koji nisu u mogućnosti da otplate uzete stambene kredite. Od toga su donijeta 134 pravosnažna rješenja o hipotekarnoj prodaji, a 13 nekretnina je i prodato. Samo je u dva slučaja postojala mogućnost da se namiri cjelokupan iznos duga prema banci i Korporaciji, jer je vrijednost nekretnina pala. Iskustvo nam govori da se prodaja nepokretnosti realizuje u roku oko tri godine, bilo da je u pitanju sudska bilo vansudska prodaja. Banke ne aktiviraju hipoteke odmah po utvrđenom kašnjenju od 60 ili 90 dana, već sa klijentima pokušavaju da pronađu rješenje da se otplata nastavi. To traje. Kada se utvrdi da rješenja nema, banke aktiviraju postupak prodaje.
* Najveći broj stambenih kredita je osiguran kod NKOSK. Koga vi osiguravate, banke ili klijente?
– Osiguravaju se plasmani banaka. U Srbiji su dugoročni plasmani kakvi su stambeni krediti veoma rizični i banke do prije nekoliko godina skoro i da nisu nudile stambene kredite ili su ih nudile po vrlo nepovoljnim kamatama. Smisao osiguranja kod NKOSK je da se stimulišu banke da daju stambene kredite i po povoljnijim kamatama. Povoljnije kamate su korist za građane.
* Kakve su vaše obaveze kada građanin prestane da otplaćuje stambeni kredit?
– Kada se utvrdi da klijent ne može da servisira dalje obaveze za stambeni zajam i banka ga proglasi dospjelim u cjelosti, mi banci izmirujemo zaostale mjesečne obaveze i nastavljamo da otplaćujemo preostale rate dok se nekretnina ne proda. Iz prodajne cijene prvo se namiruje davanje Korporacije na ime zaostalih rata, a zatim kredit banke. Iz Osiguranja se namiruje 75 odsto neto gubitka banke za slučaj da je postignuta cijena na aukciji niža od dugovanog iznosa kredita. Naglašavam da korisnik kredita nije prodajom nepokretnosti amnestiran od obaveze izmirenja ostatka duga i da se on namiruje u parničnom sudskom postupku.
Uredna otplata
* Da li očekujete da se u ovoj godini poveća broj problematičnih stambenih kredita?
– Građani veoma uredno otplaćuju svoje zajmove. Ne mislim da će drastično da se poveća broj kredita koji ne mogu da se vraćaju. Prije dvije godine broj dospjelih kredita je bio 119, lani 152, a u ovoj godini ne bi trebalo da bude veći od 150. S obzirom na 65.500 osiguranih kredita, to je neznatno. Novosti