BEOGRAD, Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Srbije Nebojša Ćirić izjavio je danas da je program Vlade Srbije oživljavanja velikih industrijskih centara, usvojen sa ciljem da dvostruko većim podsticajima za investitore smanji nezaposlenost i velike regionalne razlike u Srbiji.
Podsticaji će iznositi i do 10.000 evra za novo radno mjesto u nerazvijenim opštinama, kazao je ministar Ćirić za Tanjug.
Ćirić je naveo da se razlike među regionima i gradovima po stepenu ekonomske razvijenosti kreću do 1:6t, pa čak i 1:10 na štetu nerazvijenih gradova i opština.
“Ideja je bila da duplo većim podsticajima, od 2.000 do 10.000 evra po novom radnom mjestu stimulišemo investitore, da svoja ulaganja realizuju u gradovima kao što su Loznica, Leskovac, Kruševac, Jagodina, Aleksinac, Paraćin i drugi, a sa ciljem da se tamo otvore nova radna mjesta i da pokušamo da smanjimo te regionalne razlike u Srbiji”, objasnio ministar.
Ćirić je podsjetio da je Vlada, na insistiranje Ministarstva ekonomije Srbije, prije godinu i po dana zatražila da za četiri grada – velika industrijska centra – Niš, Kraljevo, Zaječar i Novi Pazar važe veći podsticaji za privlačenje investitora.
“Uspjeli smo da napravimo, ja bih rekao, dobre rezultate u privlačenju investitora u Nišu, gdje smo imali potpisivanje ugovora s ‘Benetonom’, podignuta je jedna nova fabrika korejske ‘Jure’ i još jedna treba da bude završena za par mjeseci”, kazao je ministar.
Međutim, u Srbiji postoji 15 gradova i 40 opština u kojima je stopa nezaposlenosti preko 20 procenata i u svakom od njih živi preko 50.000 stanovnika.
Ti gradovi i opštine su “praktično devastirani i suštinski neinteresantni za investitore”, primjetio je Ćirić i naveo da u njima živi preko 20 odsto stanovništva Srbije.
Osim Niša, Zaječara, Kraljeva i Novog Pazara, podsticaje do 10.000 evra dobijaće investitori u Loznici, Leskovcu, Kruševcu, Jagodini, Sremskoj Mitrovici, Aleksincu, Paraćinu, Bačkoj Palanci, Rumi, Vršcu i Boru.
Prema odluci Vlade Srbije od 9. juna, iz dvostrukih podsticaja investitorima izuzeti su Pirot, Kragujevac i Zrenjanin u kojima postoje slobodne carinske zone, pa se smatra da su ti gradovi dovoljno atraktivni za ulaganja.
Ministar ekonomije Srbije je istakao da sve zemlje Evropske unije (EU) imaju sistem podsticaja za investitore i samo je određenim direktivama i regulativama Unije ograničen na iznos do, na primjer, 15 procenata investicije. Tanjug