BEOGRAD, Kako izvući privredu iz krize, pokrenuti proizvodnju, povećati izvoz i zaposlenost, smanjiti pritisak na dinar, a samim tim i na inflaciju pitanja su na koja bi, za desetak dana, odgovore zajedno mogli da daju privrednici i novi ministar ekonomije Srbije. Kako „Novosti“ saznaju, ministar Nebojša Ćirić nastaviće praksu svog prethodnika Mlađana Dinkića, koji je sastanke sa vodećim srpskim privrednicima održavao jednom u tri mjeseca.
Takvi sastanci su, prema riječima Toplice Spasojevića, predsjednika „ITM grupe“, jedini način da izvršna vlast sazna kakva je zaista situacija u privredi.
– Osim toga, dosta privrednika ima i preduzeća u inostranstvu – ističe Spasojević. – Tako da pomno pratimo šta druge države rade na oživljavanju svojih ekonomija, što takođe možemo da prenesemo našoj vladi.
Spasojević najavljene mjere nove vlade ocjenjuje kao odlične i preko potrebne privredi.
– Ipak, kako će rad ove vlade biti ocjenjen ne zavisi od toga kakve je mjere predložila, već da li ih je sprovela – ističe Spasojević.
Krediti sa povoljnim kamatnim stopama, koje država već subvencioniše, dobro su rješenje i prema mišljenju Spasojevića treba ih i dalje nuditi privrednicima.
Fond za razvoj treba ojačati i omogućiti posebne kredite za izvoz pod povoljnijim uslovima.
Inače, kada je riječ o najavljenom osnivanju Razvojne banke, država treba da je osnuje zakonom, čiji nacrt bi mogao, kako saznajemo, da bude sačinjen do kraja ove godine. Ona bi počela da posluje najranije u toku 2012. godine.
Međutim, još uvijek se ne zna iz kojih bi sredstava ova banka bila osnovana (potrebno je 10 miliona evra), ali ni iz kojih izvora bi finansirala svoje aktivnosti.
Isto kao prije
Neće biti promjenjen obim sredstava koji je namjenjen za podsticaje privrednicima, subvencije ostaju iste, a privreda će i dalje moći da koristi kredite za investicije i likvidnost pod povoljnijim uslovima. Novosti