ATINA, Grčki premijer Aleksis Cipras izjavio je danas da će timovi Evropske unije (EU) i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) vjerovatno 10. marta nastaviti reviziju reformi koje sprovodi Atina, aludirajući da je do odgađanja tog procesa došlo zbog podjele među kreditorima.
“Moja procjena je da će se (visoki predstavnici povjerilaca) vratiti u prvih deset dana marta”, rekao je Cipras u televizijskom intervjuu, a prenosi agencija Frans pres.
“Između njih (kreditora) mora doći do konačnog dogovora, tako da možemo krenuti naprijed”, rekao je on za Star televiziju.
Međunarodni kreditori Grčke – EU, Evropska centralna banka i MMF – završili su prvu fazu revizije prije gotovo mjesec dana, ali je od tada načinjen mali napredak, navodi francuska agencija.
Glavna tačka razdora je penziona reforma, koju je isplanirala Ciprasova ljevičarska vlada, za koju MMF smatra da je nedovoljna.
Cipras je danas rekao da MMF mora da se “vrati u stvarnost” kada je po sredi taj problem i da odluči da li i dalje želi da bude dio spasilačkog programa.
“Ako želimo da idemo naprijed, MMF mora da se vrati u realnost”, naveo je grčki premijer i dodao da se od “MMF-a mora tražiti jasan stav – da li se slažu s programom i ostaju, ali sa realističnim ciljevima, ili ako se ne slažu i žele da izađu iz njega, onda neka to kažu pravovremeno”, prenosi Frans pres.
Cipras je istakao da Grčka može da podmiri svoje finansijske potrebe bez MMF-a, ukazujući na prošlogodišnju dokapitalizaciju grčkih banaka, koja je sprovedena s manjim dijelom sredstava od onih koja su bila prvobitno namijenjena.
“Nije nam bilo potrebno 25 milijardi evra (27 milijardi dolara), kako je prvo izračunato, već 5,7 milijardi… (možemo) da zadovoljimo naše potrebe za finansiranjem bez prisustva MMF-a”.
MMF je sarađivao sa EU u dva prethodna spasilačka paketa za Grčku od 2010, ali je međunarodni kreditor, sa sjedištem u Vašingtonu, saopštio da neće učestvovati u trećem programu bez vjerodostojnih reformi i sporazuma sa Briselom o smanjenju tereta grčkog duga.
Šef MMF-a za Evropu upozorio je prošlog mjeseca na opasnost da “pretjerano optimistična predviđanja uskoro ne prouzrokuju ponovni strah od Gregzita i gušenje investicione klime”.
Dodao je da je penziona reforma presudna, budući da Grčka troši oko 17 odsto bruto društvenog proizvoda (BDP) na penzije, prema podacima Evrostata, što je više od bilo koje druge članice EU.
U jednom momentu prošle godine postojala je bojazan da će Grčka morati da izađe iz evrozone, zbog prekoračenja roka za plaćanje duga MMF-u, koji je skeptičan u pogledu sposobnosti Atine da sprovede reforme za smanjenje ogromnog javnog duga.
Međutim, u julu 2015, EU je ušla u novi 86 milijardi evra vrijedan paket finansijske pomoći Grčkoj (kom se MMF nije priključio) u zamjenu za sprovođenje ekonomskih mjera i penzione reforme, koje su još uvijek predmet žestoke debate, navodi Frans pres. Tanjug